Nezaplacení daně není podle Ústavního soudu trestné

Neoznámení daňové povinnosti a neodvedení daně není možné kvalifikovat jako trestný čin zkrácení daně. K tomuto závěru dospěl Ústavní soud, který zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem nad Vítem Křížkem. Ten byl odsouzen k devítiměsíčnímu podmíněnému trestu za to, že nepřiznal a neodvedl padesátitisícovou daň z prodeje nemovitosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tiskopis k dani z nemovitostí | Foto: Ministerstvo financí ČR

Pan Křížek udělal to, co zřejmě i mnozí jiní - po prodeji nemovitosti nepodal daňové přiznání a na upozornění finančního úřadu zprvu nereagoval. Nebylo to správné, připouští jeho advokát Narcis Tomášek. Přestože se nakonec s finančním úřadem dohodl a začal daň postupně splácet, po půl roce na něj úřad podal trestní oznámení a krajský soud rozhodl o podmíněném trestu odnětí svobody.

Podle Ústavního soudu ale v těchto případech nelze pochybení kvalifikovat jako trestný čin zkrácení daně, kde musí dojít k úmyslnému a značnému zkreslení podkladů pro její výpočet. Proto Ústavní soud rozsudek zrušil.

"Ústavní soud potvrdil názor stěžovatele, že nepodání daňového přiznání a nezaplacení daně z převodu nemovitosti není trestné, že nedošlo ke zkrácení daně," dodává Tomášek.

Ivan Holas, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme