Nezapomeňte na rok 1968, vzkazuje z Ukrajiny na Pražský hrad pamětnice sovětské invaze

Ukrajincům připomíná konflikt na východě země rok 1968 v Československu a vpád sovětských vojsk. Stěžují si, že jim Západ nechce proti Rusku pomoci a velmi pozorně vnímají i výroky českých politiků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatele Slavjansku zajímá hlavně to, jak přežít zimu v poničených domech | Foto: Reuters

Na východě Ukrajiny cizinec spíš počítá s tím, že mu budou spílat proruští povstalci, kteří se netají tím, že návštěvníky ze Západu v lásce nemají. Někdy se ale na vaši hlavu snese kritika od ukrajinských vlastenek, aniž byste se jich na to ptali.

„Mrzí mě, že vaši lidé už zapomněli, jak naše sovětské tanky vjely do Česka a drtily lidi - vaše lidi, Čechy. Jak po tom všem můžete být k Putinovi tak shovívaví až vstřícní,“ ptá se na náměstí ve Slavjansku paní Nina Iljična.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzkaz z Ukrajiny na Pražský hrad zaznamenal reportér Martin Dorazín

„Copak váš prezident tomu nerozumí? Musí přece pamatovat, jak to u vás bylo, jinak to není možné. Přece snad nechce, aby nám bylo tak hrozně jako vám, aby Ukrajinu převálcovali? Toho se ale nedočká. My si ji ubráníme i sami.“

„Vyřiďte svému prezidentovi, že jsme sice na jeho straně a vážíme si ho, ale ať se nad sebou a naší Ukrajinou ještě zamyslí,“ vzkazuje do Česka paní Nina.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme