Nezapomeňte si přeřídit čas o hodinu napřed!

Přechod na letní čas znamená každoročně jednu kratší noc pro milióny lidí na celém světě - včetně obyvatel České republiky. V následujících dnech tak budeme vstávat vlastně o hodinu dřív než je správně podle Slunce, ještě za šera. Letním časem se budeme řídit až do posledního říjnového víkendu, kdy se s většinou zemí starého kontinentu vrátíme ke středoevropskému času. S nápadem zavedení letního času přišel Američan Benjamin Franklin, který už v roce 1784 poukázal na možnost ušetřit na svíčkách lepším využitím denního světla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hodiny | Foto: Alena Palečková

Podle psychiatrů a psychologů přechod na letní čas většině lidí nevadí. Za pár dnů se totiž náš organismus se změnou času docela dobře vyrovná. Myslí si to i klinický psycholog Václav Šnorek: "Je to opravdu takový určitý mýtus, uvědomme si, že jsou lidé, kteří cestují, kteří jsou velmi často nuceni upravovat si čas na svých hodinkách. Ti lidé nejsou víc duševně nemocní, nestrádají psychicky. Samotná změna času ze zimního na letní žádný závažný problém nepředstavuje."

Psychiatr Jiří Bartoš z Karlových Varů si zase myslí: "Já myslím, že bychom citlivěji na to reagovali, kdyby náš čas fungoval fyziologicky. Protože biologicky máme nejvyšší období aktivity někdy v pět hodin ráno. Nicméně čas se nám neustále posouvá do večerních hodin. Později přicházíme z práce, později vstáváme. My už sami nežijeme v tom čase, který je nám přirozený a ve kterém jsme někdy dávno v minulosti vstávali, pracovali a žili. Takže si myslím, že pro většinu lidí to není žádný problém."

I Německo má svého "pekaře Pecku" - bojovníka proti letnímu času

Zatímco nejznámější Čech bojující proti letnímu času pekař Stanislav Pecka se do vrcholné politiky snaží marně prodrat, Herbertu Reulovi z Leichlingenu v Porýní se to podařilo. Někdejší generální tajemník CDU v Severním Porýní-Vestfálsku sedí už 4 roky v Evropském parlamentu. Patří mezi experty na energetiku a i z tohoto důvodu se už dlouhá léta angažuje v sisyfovském boji proti změnám času.

"Přechod na letní čas jistě nepatří k nejdůležitějším politickým problémům, ale kvůli žádnému jinému tématu mi ještě nevolalo a nepsalo tolik lidí," uvádí křesťansko-demokratický politik. Už několik let tak "bombarduje" jednotlivé státy Evropské unie, předsedu Evropské komise Barrosa i německou vládu žádostmi o zrušení časových posunů. Ty jsou podle něj "rušivé, neefektivní a nákladné." Herbert Reul posílá na všechny strany prohlášení nadepsaná slogany "Pryč s letním časem!" nebo "Zase bude občan okraden o hodinu spánku!" Herbert Reul ví, že ve svém boji nemůže zvítězit. Přesto ale nehodlá hodit flintu do žita a dodává:. "Kdykoli narazím na věci, které nemají smysl, stává se ze mě rebel."

O POSUNU ČASU HLASUJTE V NAŠÍ ANKETĚ!

Jiří Hošek, Martina Toušková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme