Nezařazený Michal Pohanka složil poslanecký mandát

Poslanec Michal Pohanka, který přišel do Poslanecké sněmovny jako člen ČSSD a poté přešel k nezařazeným zákonodárcům, složil poslanecký mandát. Po volbách v roce 2006, které skončily patem, se rozhodl podpořit vládní koalici spolu s dalším tehdejším sociálním demokratem Milošem Melčákem. S lídry trojkoalice uzavřeli dohodu o toleranci. Vládní koalice tak ve sněmovně ztratila jeden hlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Pohanka | Foto: Poslanecká sněmovna

Poslance Miloše Melčáka ČSSD ze svých řad vyloučila, Pohanka z ní sám vystoupil. Dnes se rozhodl opustit i sněmovnu. "Byl mi doručen notářský zápis v 11 hodin 43 minut. A od této hodiny už není pan doktor Pohanka poslancem. To znamená, že ve středu složí slib nová poslankyně," uvedl předseda dolní komory Miloslav Vlček.

Svůj záměr oznámil Pohanka v pořadu brněnské televize. Uvedl, že k rezignaci na poslanecký mandát se rozhodl po dlouhých úvahách. "Současná situace v ODS je po kongresu stabilizovaná. Vládě se podařilo schválit rozpočet - to si myslím, že je klíčová věc. A za sebe mám pocit odvedené práce. Nicméně po dlouhých úvahách jsem se rozhodl tady skončit své poslanecké angažmá. Nechtěl jsem , aby to vyznívalo tak,že odcházím v situaci, která je pro ODS nevýhodná, nestabilní. Tak jsem hledal nějaký vhodný okamžik," uvedl Pohanka. Svůj záměr konzultoval Pohanka s premiérem Mirkem Topolánkem a ten ho prý požádal, aby si svůj krok pořádně rozmyslel.

'Pozdě, ale přece', okomentoval rozhodnutí Michala Pohanky předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj tak Pohanka jen splnil svoji povinnost vůči voličům a vyzval ke stejnému kroku i zbývající přeběhlíky ve sněmovně. Zda Pohankův odchod ze sněmovny bude sociální demokracii inspirovat k dalšímu brzkému hlasování o vládě, Paroubek zatím neřekl:

"Myslím, že dochází k určitému posunu sil v Poslanecké sněmovně. Znova bych chtěl panu Topolánkovi připomenout, že ta vláda, kterou vede, je menšinovou vládou. A že každé hlasování pro něj je určitou dramatickou situací. Možná, že už si na to zvykl. Ale myslím, že bychom zejména o tom příštím týdnu měli začít debatovat. Ale záleží na něm. Ten míč je na straně vlády."

Podle šéfa klubu KDU-ČSL Pavla Severy bude tento hlas ve sněmovně chybět: "Je to samozřejmě jeden hlas, který musíme odečíst od toho počtu, který je dneska velmi relativní. Protože ne všichni poslanci z ODS jsou jednotní, ne všichni poslanci zelených jsou jednotní a také ne všichni poslanci z KDU-ČSL hlasují s koalicí. Pokud by byli všichni poslanci koalice jednotní, tak máme pořád dva hlasy navíc. Ale ta realita je jiná. Takže takhle to beru."

Novou poslankyní České strany sociálně demokratické je Irena Kočí z Moravského Krumlova, která je další v pořadí na jihomoravské kandidátce strany. ČSSD by tak nyní měla v Poslanecké sněmovně o jeden hlas posílit, protože původně sociální demokrat Pohanka odešel jako nezařazený.

Irena Kočí z ČSSD | Foto: ČTK

Lenka Rákosová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme