Nezávislá odborná komise doporučuje vládě posuzovat všechny zdroje energie

Vláda by měla posuzovat všechny zdroje energie. To je hlavní doporučení průběžné zprávy nezávislé odborné komise pod vedením předsedy Akademie věd Václava Pačese. Kabinet by také neměl omezovat podnikatelská rozhodnutí v oblasti těžby hnědého uhlí a jednat o těžebních limitech. Komise ale nepočítá s jejich prolomením. A v neposlední řadě odborníci doporučují vyvarovat se prohlubování závislosti na dovozu energie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F. Dlouhý, V. Pačes a M. Topolánek

F. Dlouhý, V. Pačes a M. Topolánek | Zdroj: ČTK

Komise žádá premiéra Topolánka o posunutí termínu pro závěrečnou zprávu na září, nicméně už teď dala některá doporučení; stát by neměl podporovat takový vývoj, který by znamenal zvýšení dovozu energie.

Další se týká hnědého uhlí - i přes klesající význam těžby by kabinet měl dál diskutovat o limitech, ale komise nepočítá s jejich prolomením. Komise také doporučuje, aby ministři umožnili zvýšenou angažovanost subjektů v energetice. V neposlední řadě se počítá s rozvojem jaderné energetiky v rámci energetického mixu, nicméně podle Pačesovy komise by měl stát hlavně řešit osud teplárenství.

Člen komise a exministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý její doporučení v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu vysvětlil takto: "Jednoznačně doporučujeme, aby vláda, nebo stát do budoucna neomezoval využití žádného primárního energetického zdroje, včetně jaderné energie. A za druhé říkáme: jistě, jaderná energetika je jednou z možných alternativ další výroby elektrické energie a že v budoucnu bude důležitou součástí energetického mixu."

Premiér: Debata je nutná, a to i o dostavbě jaderných zdrojů

Bez ohledu na to, že ve vládě zasedají i ministři za Stranu zelených, je podle premiéra Mirka Topolánka nutné rozhodnout o budoucnosti jaderné energetiky rychle, protože výstavba trvá až 15 let. Koaliční dohodu předseda vlády porušovat nehodlá, nicméně diskuse na toto téma se podle něj vést dá: "Myslim si, že diskuse patří do českého prostředí, protože to nemůže být tak, že jedna strana ovlivňuje bezpečnost dodávek elektřiny pro příští generace. V tomto smyslu je diskuse nutná a mimo jiné i dnešní představení průběžné zprávy komise ji má evokovat a nastartovat."

Zveřejnění doporučení pro energetickou politiku vlády předcházela kritika práce Pačesovy komise od ministra životního prostředí Martina Bursíka. Kvůli kritice komise se oba muži sešli, aby si ujasnili své postoje a dohodli se jak dál. Martin Bursík na schůzce navrhl celkem 24 změn. Jaké byly reakce předsedy Akademie věd Václava Pačese, který Bursíkovu kritiku odmítl, si můžete poslechnout ve zvukovém archivu pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Hostem byl v pátek právě profesor Pačes. Jak zdůraznil, hlavním problémem není jestli jaderná energie ano nebo ne, základním problémem je, čím budeme v budoucnu topit: "Jestliže budeme spalovat hnědé uhlí a vyrábět z něj elektřinu, a tu případně vyvážet ven, tak se brzy dostaneme do problémů, čím budeme vytápět. Dáváme konkrétní doporučení, jak dál postupovat."

Energetika může dělit koalici

Jak ve stejném pořadu vysílaném 30. června Martin Bursík naznačil, v případě, že by se realizovala dostavba Temelína, vystoupí zelení z vládní koalice. Ministr životního prostředí a vicepremiér zdůraznil, že koaliční smlouva vládě výstavbu dalších jaderných bloků zakazuje: "Jestli by to exekutivní rozhodnutí mělo padnout v této vládě, tak si nedovedu představit, že by zelení v této vládě zůstali. A pak je potřeba, aby ti lidé, kteří o tom uvažují a usínají a vstávají s obrazem dalšího Temelína, tak aby si uvědomili, že na jedné misce vah je naplnění tohoto snu a na druhé existence vlády."

"Kdyby mělo dojít k rozhodnutí o tom, že se rozšiřuje Temelín, tak v tomto funkčním období bych to považoval za takové porušení dohod, takové porušení slova, že by mi nezbylo nic jiného než vyvést zelené z vlády," řekl tehdy Bursík.

Situace ale snad není tak horká. Premiér Mirek Topolánek totiž 1. července prohlásil: "Současná vláda nemá mandát dělat v jaderné energetice žádné nevratné kroky a my je neuděláme." Současně ale při návštěvě Jaderné elektrárny v Dukovanech řekl: "Pokud ale chceme zmenšit problémy se životním prostředím a problémy s dovozem, bez jádra to nepůjde."

Část jeho vlastní Občanské demokratické strany stejně jako opoziční České strany sociálně demokratické ale podporuje stavbu dalších bloků jaderných elektráren v Česku. Je to podle nich jediný způsob, jak se můžeme v budoucnu vyhnout nedostatku elektřiny.

Milan Kopp, Alžběta Havlová, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme