Nezávislí demokraté chtějí pod vedením Železného do vlády

V čele nové politické strany Nezávislí demokraté stanul europoslanec a bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný. Rozhodl o tom dnešní ustavující sněm tohoto uskupení, které mimo jiné tvrdí, že bude hájit české národní zájmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Železný | Foto: Česká televize

Příští rok po volbách se chtějí Nezávislí demokraté dostat do sněmovny i do vlády. "Nechceme být malou stranou, která zůstane někde na okraji," řekl novinářům Železný. Ve volbách předsedy dnes od delegátů dostal 65 ze 67 hlasů.

V textu návrhu se mimo jiné praví, že je třeba znovu projednat podmínky členství v EU, bránit "islamizaci Evropy", podporovat tuzemské vinaře a zemědělce, ale například také umožnit řidičům, aby si před jízdou mohli dát sklenku vína či jedno pivo.

Celostátní sněm má také schválit další členy stranického vedení a program, jehož návrh napsal právě Železný. Mezi členy nové strany jsou například někdejší mluvčí ODS Václav Musílek nebo bývalá poslankyně ČSSD Jana Volfová. Podle ní mají Nezávislí demokraté mají momentálně asi 500 členů.

Železný byl členem Evropského parlamentu zvolen na kandidátce hnutí Nezávislí. Bývalý ředitel televize Nova byl však s mnoha dalšími členy z uskupení vyloučen a nyní vede s hnutím soudní spor. Věří, že ho vyhraje a že se potom hnutí s novou stranou Nezávislých demokratů sloučí.

Evropský parlament má na podzim rozhodnout o tom, zda zbaví nynějšího předsedu Nezávislých demokratů imunity. Železný čelí obvinění z poškozování věřitele a krácení daní. Příští rok bude zřejmě za Nezávislé demokraty kandidovat do sněmovny. Kdyby uspěl, pravděpodobně by se ale mandátu v české sněmovně vzdal a zůstal v europarlamentu

Petr Doležel, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme