Neziskové organizace díky novému zákonu o obětech trestných činů nabídnou týraným lepší pomoc

Pomoc obětem domácího násilí by mohla být dostupnější a efektivnější. Zajistit to má nový zákon o obětech trestných činů, který počítá například se šetrnějším zacházením s týranými osobami při vyšetřování nebo jejich finanční podporou. Zároveň dává vzniknout specializovaným organizacím, které poškozeným nabízejí odbornou pomoc. Jednou z nich je například holešovické centrum Acorus, které se postará o přibližně 2000 týraných lidí ročně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Týrání dětí (ilustrační foto)

Týrání dětí (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Míše je 35 let. U nás v azylovém domě je čtyři měsíce a je tam s třemi dětmi. S násilným manželem byla šest let. Od počátku tam bylo velmi brutální násilí. Poté, co manžel napadl syna Jakuba a ona byla brutálně zbitá, poprvé vypovídala na policii. Když mluvím o brutálním násilí, Míša dokladuje, že to násilí už bylo za hranicemi domácího násilí a dostávalo se do fáze systematického mučení,“ vypráví příběh jedné z klientek centra Acorus ředitelka Zdena Zuzana Bednářová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu natáčela Evelína Kulíšková

Míša byla jednou z prvních obětí domácího násilí, která při vyšetřování zakusila výhody nového zákona o obětech trestných činů. Podle něj mají lidé jako Míša status zvlášť zranitelné oběti.

„Oběť má právo si zvolit, jaké pohlaví bude mít osoba, která ji vyslýchá. Výslech by měl být veden tak, aby nemusel být opakován. Tento zákon upravuje formy poskytování peněžité pomoci obětem. Další možností je požádat o utajení totožnosti oběti, ale i svědka. A úplně novým je institut předběžných opatření v rámci trestního řízení - zákaz vstupu do obydlí nebo zákaz kontaktování oběti,“ vyjmenovává některé ze zákonných výhod odborná poradkyně Kateřina Šimková.

Pomáhajícím organizacím zákon umožňuje také akreditované rozšíření služeb a zápis do speciálního registru, dodává právnička a sociální pracovnice Acorusu Libuše Nečasová:

„Vznikají dvě nové služby, a to je poskytování právních informací a restorativních programů. Jestli potřebujete poradit se svojí sociální nebo psychickou situací, když zároveň potřebujete nějaké základní právní informace, vědět, co vás čeká v trestním řízení, provést jednotlivými fázemi, co vás čeká jako svědka.“

Policistům či zdravotníkům podle Nečasové přibyla i povinnost o speciálních službách a organizacích, které je poskytují, oběti informovat.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme