Epidemie omezila práci až třetiny neziskovek, ukázal výzkum. Nové služby poskytují dvě pětiny organizací

Tři pětiny neziskových organizací musely loni kvůli epidemii omezovat práci s potřebnými. Celkem 30 procentům stát činnost zakázal. Téměř dvě pětiny subjektů začaly v době nákazy ale poskytovat i služby nové. I pro letošek řada organizací očekává výrazné omezení činnosti a problémy se získáváním financí. Ukázal to průzkum, do něhož se v lednu zapojilo téměř 500 organizací. Pro Nadaci OSF ho provedla společnost Behavio.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři v Benátkách nad Jizerou získali díky charitativní akci Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata elektrický vozík a trojkolo.

Práce přibyla například organizacím, které pracují se seniory a postiženými či které se zaměřují na zdraví (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Neziskové organizace, mezi něž patří spolky, nadace, nadační fondy či prospěšné organizace, zaměstnávají v Česku tisíce lidí. Zajišťují pomoc a péči potřebným, kterou neposkytuje stát, kraje či obce. Dokážou to navíc levněji. Státní a jiné instituce jim na to poskytují dotace. Financování je ale z více zdrojů, tedy třeba i od dárců.

Analýza: V únoru v Česku přibylo 1501 firem, nejvíce od ledna 2019. Tisíc společností zároveň zaniklo

Číst článek

Podle výkonného ředitele Nadace OSF Roberta Basche epidemie dopadla hůř na menší organizace. Činnost musely omezit subjekty, které se zaměřují na práci s dětmi, sportovní aktivity, kulturu, vzdělávání, volný čas či ekologii. Podpora od dárců se částečně přelila do zdravotnických či sociálních projektů.

„Pořád se mluvilo o dopadech na firmy či vzdělávání, ale neziskový sektor v mnoha případech nahrazuje roli státu tam, kde stát selhává,“ řekl Basch. Podle něj průzkum potvrdil loňská zjištění, která ukazovala výrazný vliv první koronavirové vlny na neziskový sektor.

Podle autorů nejsou výsledky průzkumu reprezentativní, ale díky velkému počtu organizací jsou vypovídající. Tři pětiny subjektů uvedly, že epidemie na jejich provoz měla zásadní dopad, a to převážně negativní. Stejný podíl subjektů musel omezit práci s potřebnými. Třicet procent odpovědělo, že jim úřady zakázaly jejich aktivity provozovat. Čtvrtina musela vracet přidělené peníze na projekt, který nemohly kvůli pandemii uskutečnit.

Nový směr

Dvěma třetinám organizací se v době pandemie ale podařilo rozšířit a zefektivnit práci zaměstnanců. Téměř polovina subjektů našla kvůli dopadům pandemie nový směr činnosti či nová témata a 37 procent spustilo nové služby.

Ekonomka Nerudová: Po roce pandemie neexistuje kompenzační program, který by nebyl diskriminační

Číst článek

Pandemie zásadně ovlivnila chod 61 procent dotázaných organizací, částečně se projevila na provozu 34 procent. „Je jen minimum organizací, na které pandemie vliv neměla,“ podotkl sociolog ze společnosti Behavio Oskar Macek.

Celkem 47 procentům subjektů práce přibylo. Týká se to hlavně velkých organizací či organizací, které pracují se seniory a postiženými či které se zaměřují na zdraví. Třetina organizací má naopak práce méně.

Jako největší problém neziskové organizace vnímají omezení práce s potřebnými a zhoršení situace klientů i omezení projektových aktivit. Víc než pětina zmínila chybějící podporu od státu. Dvě procenta dotázaných musela zaplatit penále za to, že v době epidemie nenaplnila dřívější podmínky. Téměř čtvrtina musela vracet přidělené peníze na projekt. Třicet procent organizací se naopak setkalo s flexibilním přístupem úřadů a rozvolněním pravidel.

Dvě pětiny organizací pro letošek očekávají zásadní problém se získáváním financí. Čtvrtina se bojí, že nebude zvládat vyplácet mzdy a plnit závazky. Pětina mluví o výrazném omezení služeb, třetina o mírném. Víc než dvě pětiny zmiňují propouštění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme