Neziskové organizace žádají od Klause omluvu

Neziskové organizace požádaly dopisem prezidenta, aby se jim omluvil. Bezmála devět desítek organizací rozhořčily výroky Václava Klause o údajné nebezpečnosti neziskového sektoru pro demokracii. Podle prezidenta nevládní organizace příliš ovlivňují život lidi, aniž by k tomu měly mandát vzešlý z voleb.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Výzvu hlavě státu iniciovalo občanské sdružení Oživení. Jeho člen Jan Bouchal Radiožurnálu řekl, že tím obhajují práva občanů zasahovat do veřejného rozhodování.

"Jsme přesvědčeni o tom, že neziskové organizace svojí existencí naopak mají mandát jako občané ovlivňovat veřejné mínění kolem sebe. Myslíme si, že se prezident dotknul všech lidí, kteří pracují v neziskovém sektoru," tvrdí Bouchal.

Pod výzvou k omluvě jsou podepsány organizace jako Pražské matky, Nadace české architektury, Nadace český literární fond, Nadace na ochranu zvířat, Svoboda zvířat, Hnutí Brontosaurus, Mamapapa, Společenství Romů na Moravě, Organizace pro pomoc uprchlíkům, Mateřské Centrum Dráček či Spolek Richeleiu.

Na žádost o omluvu reagoval Hrad. Prezident se signatářům otevřeného dopisu nemůže omlouvat za své výroky o nebezpečnosti neziskového sektoru pro demokracii, protože žádný takový výrok nikdy neučinil. Mluvil o nebezpečí ideologií, jejichž stoupenci se schovávají za témata, kterými se zabývají některé neziskové organizace. Mluvil i o tom, že tito lidé zneužívají fenomén a aktivity neziskových organizací pro své aktuální politické ambice a cíle, jež s posláním těchto organizací nemají nic společného, uvedl v prohlášení tiskový mluvčí prezidenta.

Proti nedávným výrokům Klause o nebezpečném vlivu nevládních organizací na veřejný život se již v polovině května ozvali i lidé, kteří zažili potlačování občanských aktivit za komunistického režimu. Diskreditaci úsilí nevládních hnutí považují za útok na základní demokratické principy zaručené ústavou.

Klaus na výhrady někdejších disidentů reagoval tím, že jde o nedorozumění. "Pokud jste si tyto moje věty vztáhli na sebe, je to smutné. Ani slovem jsem se nezmínil o různých aktivitách a hnutích, které v době, kdy u nás panovala totalita, kdy nebyly možné svobodné a demokratické volby, měly jistě své opodstatnění," vzkázal prezident bývalým disidentům.

Prezident na summitu Rady Evropy ve Varšavě prohlásil, že novým úkolem této mezinárodní organizace má být boj proti takzvané postdemokracii. Postdemokracie podle prezidenta zahrnuje především nátlak různých nevládních organizací, které chtějí promlouvat do běžného života lidí, přestože nemají mandát vzešlý z voleb.

"Ten demokratický mandát tady chybí. To je prostě nový fenomén posledních let, posledních desetiletí a já ho považuji za velmi riskantní a velmi nebezpečný," řekl Klaus. Podle mluvčího Hradu Petra Hájka prezidentská kancelář zatím dopis neziskových organizací nedostala a proto se k němu nemůže vyjádřit.

Milan Kopp, Vlasta Valentová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme