Neziskovky: Cizinci v ČR by měli mít právo vstoupit do veřejného zdravotního pojištění

Lidé s dlouhodobým pobytem v Česku by měli mít možnost vstoupit do systému veřejného zdravotního pojištění, aby nemuseli být závislí na komerčních pojišťovnách. Chtějí to prosadit neziskové organizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barmské děti přiletí na léčení do ČR | Foto: Jaromír Marek

Cizinci, žijící v Česku, by měli mít možnost vstoupit do systému veřejného zdravotního pojištění. Chce to prosadit Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty a brněnská organizace NESEHNUTÍ.

„Aby nedocházelo k takovým situacím, kdy se třeba dítě narodí s chronickou chorobou a komerční pojišťovna potom takové dítě nepojistí,“ dodal.

Neziskové organizace upozorňují, že se problém týká asi stovky tisíc lidí s dlouhodobým pobytem u nás. Jsou to živnostníci, nebo manželky a manželé občanů České republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zdravotním pojištění cizinců mluvila na Rádiu Česko Elena Tulupová z Konsorcia nevládních organizací

„Nám jde o to, aby tyto skupiny imigrantů do systému zdravotního pojištění platily stejné pojistné jako ostatní skupiny a měly hlavně nárok na stejné pokrytí zdravotní péče,“ říká Marek Čaněk z Konsorcia nevládních organizací.

Cizinci si musí platit psychiatrickou léčbu, stomatologické ošetření, léčbu vrozených vad, diabetes, alergické onemocnění, epilepsii, sexuálně přenosné nemoci a další.

„Podle nás to nejde z důvodu docela silného lobby komerčních zdravotních pojišťoven, které představuje takový ostrůvek amerického zdravotnictví v České republice,“ říká Elena Tulupová z Konsorcia nevládních organizací.

„V rámci kampaně, která začíná dnes, budeme usilovat o vytvoření volné koalice spolupracujících organizací. Spolu s ombudsmanem budeme oslovovat politiky, orgány státní správy, ale i veřejnost,“ představuje plán Tulupová.

Jitka Hanžlová, Michaela Vydrová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme