Neznámý vandal poškodil protižidovskými nápisy synagogu v Třebíči

Nejvzácnější památku v Třebíči poškodili vandalové. Stěnu Zadní synagogy někdo postříkal červenými nápisy s xenofobním podtextem. Označuje Židy za vrahy dětí a vyzývá je, aby opustili pásmo Gazy. Pro Třebíč je to velká rána. Nejen, že lidé odsuzují obsah nápisu, ale zároveň je to poprvé, kdy někdo vztáhl ruku na památku UNESCO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Interiér Zadní synagogy v Třebíči | Foto: trebic.cz

"My jsme velice pohoršení tím, že se někdo takovýmto způsobem projevuje. Nejde jen o tu xenofobií, ale samozřejmě také o ničení kulturní památky, která dělá nejen Třebíči, ale celé republice dobré jméno - je zapsaná na seznamu Unesco. Někdo ji prostě tímto způsobem ničí a s tím my souhlasit nemůžeme," uvedl František Jůza z městského kulturního střediska.

Nápis už odstranili pracovníci odborné firmy, fasáda synagogy je ale zasažená do hloubky. "Samozřejmě na té fasádě je to vidět a pravděpodobně tam bude muset dojít ještě k dalšímu zásahu," řek Jůza.

Garant památek UNESCO v Třebíči architekt Lubor Herzán trestuhodný čin odsoudil: "Já si myslím, že k tomu nelze říct nic jiného než, že to lze jednoznačně odsoudit. A možná i vyslovit politování nad duševní úrovní lidí, kteří to dělají."

Celou věc už řeší třebíčská policie. Pachatelům hrozí až rok za mřížemi.

Michal Malý, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme