Nezničím si jméno pro drobné, odmítl Babiš před hlasováním o nedůvěře vládě zneužití střetu zájmů

V Poslanecké sněmovně celé úterní odpoledne probíhá debata před hlasováním o vyslovení nedůvěry vládě. Koaliční kabinet ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL ale podle všeho hlasování ustojí. K mimořádné schůzi daly podnět TOP 09, ODS a hnutí Úsvit. Sporným bodem je zachování daňové podpory biopaliv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve sněmovně

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve sněmovně | Foto: Filip Jandourek

U řečnického pultu se už vystřídali jak zástupci opozičních stran, které daly k této mimořádné schůzi podnět, tak členové vládní trojkoalice. Části opozice vadí, že při hlasování o biopalivech minulý týden vládní hnutí ANO navzdory svým dřívějším prohlášením nepodpořilo ukončení jejich daňového zvýhodnění.

Podle opozice tím šla vláda na ruku ministrovi financí Andreji Babišovi, který je současně majitelem skupiny Agrofert, jež se na výrobě biopaliv výrazně podílí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání v PS před hlasováním o vyslovení nedůvěry vládě sleduje reportérka Lenka Jansová i komentátor ČRo Petr Nováček

Střet zájmů Babiše dnes znovu kritizovala ODS. „Tady jde o zneužívání moci ve prospěch jedné firmy, jednoho člověka,“ prohlásil předseda strany Petr Fiala. Připomněl také rok a půl stará slova premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD, že by za nejčistší považoval, aby si Babiš vybral mezi rolí politika a podnikatele.

Miroslav Kalousek z TOP 09 v rozpravě ve sněmovně nazval ministra Babiše agrárním baronem, jenž bude mít nepřiměřeně velký zisk podle zákona, který si sám napsal. V projevu bývalý ministr financí použil slovní spojení „korupční režim“ a osazenstva sněmovny se ptal, co na to řeknou děti a vnuci.

Sněmovna jedná o vyslovení nedůvěry vládě. Kvůli daňové podpoře biopaliv

Číst článek

„Vy jste mě zplodili, zkorumpovaná pravice. Byl jsem volič ODS. Kdybyste nekradli a nepodváděli, tak bych tu nestál,“ zahájil svůj projev ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO.

Ve sněmovně se ohradil vůči výtkám opozice na možné zneužití střetu zájmů. „Ano, mám střet zájmů, ale nikdy jsem ho nezneužil,“ řekl s tím, že si nezničí jméno pro „nějaké drobné“. Na adresu opozičních politiků pak dodal: „Byl bych strašně rád, kdybyste přestali lhát. Nekradu, nelžu, nemám to zapotřebí.“

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD obvinění opozice kvůli biopalivům také odmítl. Není si podle svých slov vědom, že by vláda komukoli poskytla „nadstandardní podmínky“. Pokus pravicové opozice o vyslovení nedůvěry vlády kvůli podpoře biopaliv je podle něj pokrytecký.

Poslanecká sněmovna 26.5.2015, Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Vládní strany považují dnešní hlasování za právo opozice, zároveň ale nepochybují o tom, že jej přestojí. Z vyjádření poslaneckých klubů před dnešním hlasováním vyplývá, že pro vyslovení nedůvěry vládě možná nebude hlasovat ani čtvrtina poslanců.

Aby kabinet důvěru ztratil, muselo by pro opoziční návrh ODS, TOP 09 a hnutí Úsvit zvednout ruku nejméně 101 z dvou set poslanců. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL má v dolní komoře většinu 111 hlasů. KSČM i někteří nezařazení poslanci se hlasování zdrží.

Andreje Babiše se zastal třeba i Vítězslav Jandák z ČSSD. Mimo jiné zvládl také zhodnotit projevy svých předřečníků a vyvolat smích ve sněmovně: „Vaše projevy – pane předsedo Fialo, nezlobte se, to byla nuda. Mirek Kalousek – to mělo dynamiku, ale bylo to pořád to samé.“

Sněmovna bude moci dnes jednat o návrhu části opozice na vyslovení nedůvěry vládě do noci. Poslanci si možné prodloužení debaty odhlasovali na návrh předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka. Na hlasování podle všeho dojde právě až večer.

ČTK, Lenka Jansová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme