Nezveřejněná smlouva bude neplatná smlouva. Svaz měst a obcí chce novelu napadnout u Ústavního soudu

Registr smluv má naplno fungovat od soboty. Právě 1. července začne platit pravidlo, že každá nezveřejněná smlouva - rovná se - neplatná smlouva. Pár dnů před ostrým spuštěním ale ještě není jasné, koho přesně se tato novinka bude týkat. Sněmovna o registru bude hlasovat teprve tento týden. Svaz měst a obcí ale už teď mluví o tom, že normu zřejmě napadne u Ústavního soudu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Sněmovna bude hlasovat o verzi, kterou jí předložilo šest poslaneckých klubů. Požadují, aby ji poslanci schválili už v prvním čtení. V registru by podle jejich návrhu nemusely uveřejňovat smlouvy ty firmy, které nezadávají veřejné zakázky a zaměřují se na průmyslovou nebo obchodní činnost. Na přípravě poslanecké novely se podílela Rekonstrukce státu.

Její právník Josef Karlický vysvětluje, koho se mají výjimky týkat: „Jenom ty atypické podniky typu Budvaru, Hotelu Thermal, a někdy snad třeba nějakých správ silnic, pokud se věnujeme tržním aktivitám."

Nejasná pravidla

Třeba Budvar by nemusel nikde uvádět, komu a za kolik prodává svoje pivo. Naopak nákup speciálního přístroje by se v registru měl podle Karlického objevit. Dodává ale, že některé kontrakty budou hraniční. A právě toho se obává Svaz měst a obcí. Jeho předseda František Lukl zvažuje, že zákon napadne u Ústavního soudu.

Poslanci novelu registru smluv už jednou schvalovali, ale neprošla Senátem. Sněmovna totiž schválila plošné výjimky i pro státní podniky a státní, krajské a obecní firmy, které mají průmyslovou nebo obchodní povahu. To ale horní komora odmítla. Šest poslaneckých klubů proto v květnu přišlo s vlastní verzí.

„My jsme připraveni, pakliže budeme výkladovou praxí tlačeni k co nejširšímu zveřejňování, obrátit se na Ústavní soud, aby on sám zhodnotil, zdali naše postavení v rámci hospodářské soutěže není znevýhodněno tím, že takové karty musíme dopředu odhalovat," říká Lukl.

„U těch subjektů, které jsou dotčeny rizikem, že budou ohroženy svou obchodní konkurencí, dojde ke změně režimu, nicméně ne, že by tyto subjekty byly vyňaty, jak původně odhlasovala Poslanecká sněmovna, pouze u některých typů smluv a u některých činností budou mít výjimku," vysvětluje poslanec Radek Vondráček z hnutí Ano, jeden z předkladatelů.

Třeba poslanec z TOP 09 Miroslav Kalousek ale už dřív odmítl jakékoliv úlevy: „Máme pocit, že registr smluv si žádné výjimky nezaslouží, že může klidně fungovat, tak jak byl schválen. A my jsme jediná strana, která odolala lobbistickým tlakům toho či onoho podniku, že zrovna on by tam být nemusel."

Václav Štefan, David Černý, Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme