NG: Madonu z Veveří vydáme farnosti Veverská Bítýška v nejbližším termínu

Národní galerie v Praze (NG) vydá v nejbližším možném termínu obraz Madona z Veveří farnosti Veverská Bítýška, které dílo patří podle rozhodnutí soudu. Oznámila to dnes mluvčí NG Tereza Ježková. Galerie podle ní od farnosti obdržela včera večer požadovaná písemná stanoviska Národního památkového ústavu a Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gotický obraz Madona z Veveří (na snímku pořízeném ve stálé expozici NG v Anežském klášteře v Praze) | Zdroj: ČTK

"Národní galerie v Praze je proto připravena, jak po celou dobu avizovala, vydat deskový obraz Madony z Veveří v nejbližším možném termínu," řekla ČTK mluvčí.

V příštím týdnu se galerie s farností podle mluvčí dohodne na termínu převozu deskové malby. Bude se také jednat o podmínkách převozu vzácného středověkého díla, tedy zejména o tom, v čí režii převoz bude. Farnost plánuje malbu vystavit v brněnském Diecézním muzeu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vydání národní kulturní památky je otázkou dnů, řekl v rozhovoru pro Český rozhlas ředitel Národní galerie Jiří Fajt

O vydání díla, o které farnost požádala při majetkovém vyrovnání státu s církvemi, rozhodl pravomocně v prosinci pražský městský soud. NG uváděla, že má obraz, který je součástí stálé expozice středověkého umění, církvi vydat do 19. února, tedy do dnešního dne.

Farnost ale uváděla jiná data a její právní zástupce stanovil jako nejzazší termín čtvrtek 18. února v 17:00. V případě, že tak NG neučiní, avizoval podání návrhu na exekuci. Podle svého dnešního vyjádření na návrhu pracuje.

Galerie stále na svoji obranu, proč nerespektuje rozhodnutí soudu, uváděla, že pro transport díla potřebuje vyjádření příslušných orgánů státní památkové péče, byť ministerstvo kultury uvedlo, že v tomto případě stačí změnu umístění kulturní památky ohlásit Národnímu památkovému ústavu.

Národní galerie tím ztrácí, říká její ředitel

Požadovaná stanoviska Národního památkového ústavu a také Krajského úřadu Jihomoravského kraje byly pro Národní galerii ve věci vydání nezbytné, řekl její ředitel Jiří Fajt v rozhovoru pro ČRo.

V opačném případě by totiž NG porušila zákon o památkové péči. Příští týden budou zástupci Národní galerie domlouvat s farností převoz vzácného obrazu.

Jak také řekl, vydání Madony z Veveří znamená pro Národní galerii velkou ztrátu.

„Znamená velkou ztrátu i pro řekněme Českou republiku, respektive prezentaci výtvarného dědictví v České republice. Protože si nemusíme vysvětlovat, že přeci jen v Národní galerii byl kontext poněkud jiný než v Diecézním muzeu v Brně, aniž bych kolegům v Diecézním muzeu v Brně chtěl ubírat jaksi na důležitosti.“

„Ale myslím si, že památka tam bude bohužel vystavována v kontextu, který jí nenáleží. To je opravdu evropsky nebo celosvětově mimořádná věc. A je veliká škoda, že ji Národní galerie ztrácí,“ zalitoval Jiří Fajt.

Pro Madonu z Veveří možná půjde exekutor, právník farnosti sepisuje návrh

Číst článek

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme