Nicholas Winton převzal Řád bílého lva, prezident ocenil i Churchilla

Sir Nicholas Winton převzal na Pražském hradě z rukou prezidenta Miloše Zemana nejvyšší české státní vyznamenání – Řád bílého lva. Brit, kterému je 105 let, v roce 1939 zachránil 669 židovských dětí z Československa před nacisty. In memoriam dostal řád také bývalý předseda britské vlády Winston Churchill, vyznamenání převzal Churchillův vnuk Nicholas Soames.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu 28. října udělil Řád bílého lva zachránci stovek židovských dětí, siru Nicholasi Wintonovi

Prezident Miloš Zeman při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu 28. října udělil Řád bílého lva zachránci stovek židovských dětí, siru Nicholasi Wintonovi | Zdroj: ČTK

„Já jsem jen svým způsobem měl štěstí, že jsem se ocitl ve správný okamžik na správném místě. A že jsem mohl i za pomoci svých přátel v Anglii a za pomoci vědomostí a možností, které jsem tenkrát měl, pomoci napravit ty strašné věci, které se tenkrát v Evropě děly,“ řekl Winton.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předání Řádu bílého lva Nicholasu Wintonovi a in memoriam Winstonu Churchillovi sledoval na Pražském hradě Jaroslav Skalický

Do Prahy přijel ze zdravotních důvodů jen na několik hodin, podle rodiny se na návštěvu velmi těšil. Během ceremoniálu se potkal s některými ze zachráněných židovských dětí. Pozváno bylo všech sedm žijících v Česku a jedna žena, která Wintonovi vděčí za život, dorazila z Británie.

Nicholas Winton | Foto: Český rozhlas

Winton před vypuknutím druhé světové války zorganizoval převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. První vlak s dětmi odjel v květnu 1939. Poslední, který měl odjet z Prahy 1. září 1939 s dalšími 250 dětmi, již nacisté vypravit zakázali.

Řád bílého lva je nejvyšší státní vyznamenání pro osoby, které se zvlášť vynikajícím způsobem zasloužily o Českou republiku. Občanům ČR ho prezident propůjčuje, ostatním uděluje.

O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla. Pomohla je zveřejnit historička holokaustu Elisabeth Maxwellová. Do povědomí veřejnosti se Winton dostal dokumentem BBC z roku 1988.

Winton byl oceněn řadou britských i českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holokaustu.

Vyznamenání na Hradě, noví generálové, koncerty. Slaví se výročí vzniku Československa

Číst článek

Prezident Zeman ocenil in memoriam Řádem bílého lva také Winstona Churchilla, který byl v době druhé světové války britským ministerským předsedou a výrazně napomohl poválečnému znovuobnovení Československa. Vyznamenání převzal jeho vnuk Nicholas Soames.

Soames při této příležitosti připomněl slova, která o Československu řekl za války jeho dědeček: „V průběhu historie žádný evropský národ neukázal větší vůli překonat všechny obtíže než právě váš národ. Češi opakovaně byli schopni ukazovat svou odvahu. My ve Velké Británii jsme přivítali s velkou ctí vaše vojáky, kteří se rozhodli pomoci naší straně a kteří byli úspěšní a jen díky nim jsme dokázali vyhrát bitvu o Británii.“

Řád bílého lva dostal in memoriam bývalý britský premiér Winston Churchill. Převzal ho Churchillův vnuk a britský poslanec Nicholas Soames | Foto: ČTK

Pro Zemana prý bylo předávání právě těchto vyznamenání obzvlášť důležité. „Jsem si vědom toho – přátelé – že budu udělovat během svého funkčního období ještě mnoho státních vyznamenání. Ale žádné z nich mě nenaplňuje takovou úctou a pokorou, jako právě dnešní vyznamenání dvou velkých Britů,“ prohlásil Zeman.

ČTK, Jaroslav Skalický, David Černý, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme