Nikdo na nás netlačil, podřídili jsme se dobrovolně, říkají poslanci z ANO, kteří chtěli Babiše vydat policii

Plán odejít ze sálu a bojkotovat tak policejní žádost o vydání svých stranických šéfů Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka se uvnitř hnutí ANO definitivně dohodl těsně před hlasováním. Na celodenní finále tak v sále zůstal jen Babiš s Faltýnkem. Někteří poslanci hnutí přitom předem tvrdili, že mají v úmyslu své spolustraníky vydat. Server iROZHLAS.cz se jich proto zeptal, zda s postupem svého klubu souhlasí.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec hnutí ANO Martin Kolovratník je jeden ze tří, který avizoval, že bude hlasovat pro vydání spolustraníků Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) | Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

 „Pro mě osobně byla varianta nejít tam (do sálu hlasovat – pozn. red.) ta nejhorší. Mnohem lepší vzkaz voličům by byl, kdybychom tam přišli a hlasovali pro vydání všichni tak, jak hlasovali oni dva, protože věříme, že je to v pořádku a chlapi se obhájí,“ vysvětluje poslanec Pavel Čihák (ANO).

(Kdo jak chtěl hlasovat, si můžete přečíst ZDE.)

I on se nakonec podřídil většině. „Diskuse proběhla. Pro to, abychom tam šli a vyjádřili svůj názor, nás bylo ale málo. Dali bychom se spočítat na prstech jedné ruky. Zase nejsem žádný rebel a podřídil jsem se vedení,“ pokračoval Čihák.

Stará pseudokauza a (ne)výslech manželky. Babiš se při jednání o Čapím hnízdě opakovaně mýlil

Číst článek

Nápad bojkotovat hlasování se podle něho nadnesl už na ranní schůzce poslaneckého klubu hnutí. Kdo ho ale inicioval, Čihák konkrétně říct nechtěl.

„Tenhle nápad vznikl už ráno. A zůstalo to tedy na stole s tím, že nám pak bylo doporučeno zůstat na klubu a půjdou tam jen oni dva (Babiš a Faltýnek – pozn. red.),“ doplnil.

Kolovratník: O nátlak nešlo, podřídili jsme

Hlasovat pro vydání k trestnímu stíhání obou poslanců chtěl původně také poslanec ANO Martin Kolovratník. S předstihem to avizoval na facebooku. Kolovratník také podle svých slov patří do tábora, který chtěl jít vyjádřit své stanovisko přímo do sálu.

„Klub byl rozdělen, většina byla proti vydání, ale byla tam i část, zhruba pětina kolegů, byl jsem jedním z nich, kteří říkají celou dobu: jsme proti imunitě a měli bychom vždy vydávat,“ popsal pro Český rozhlas Plus.

Stejně jako Čihák ale nakonec vyslyšel většinu. „Zvítězil jednotný duch. Nešlo o nátlak. Bylo to rozhodnutí celého klubu, že uděláme určitý symbol, politický symbol, že chceme ukázat, že se nám nezdá všechno, co bylo řečeno,“ pokračoval poslanec.

Odmítl současně, že by se ale jednalo o alibismus, jak hnutí ANO vyčítali někteří jejich poslanečtí kolegové. „I nepřijít do sálu je vyjádřením politické vůle,“ doplnil Kolovratník.

Říkal, že je to nevhodné, pak otočil

Posledním z trojice poslanců hnutí ANO, který tvrdil, že bude pro vydání svých stranických šéfu, je poslanec Zdeněk Soukup.

„Naše hnutí a já osobně jsme vždycky zaujímali naprosto zásadové stanovisko - poslanecká imunita má platit jenom v případě projevů na půdě sněmovny anebo projevů a činů, které souvisí s politickým zaměřením poslance. V tom duchu jsem během svého volebního mandátu hlasoval vždycky pro vydání. Pokládal bych za krajně nevhodné a poškozující ANO hlasovat tentokrát jinak,“ uvedl v anketě serveru iROZHLAS.cz.

Když ale došlo na hlasování, i on si to rozmyslel. Odchod ze sálu na protest proti policejní žádost považuje podle svých slov jako vstřícné gesto vůči Babišovi s Faltýnkem.

 „Už na svém facebooku jsem uvedl, že pevně věřím tomu, že nás oba pánové vyzvou, abychom je vydali. To udělali, a my jsme se proto v klubu téměř jednomyslně shodli na tom, že to oceníme tím, že odejdeme ze sálu,“ popsal poslanec Soukup.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme