‚Nikdo nám nevolá, nikdo se neozývá.‘ Domluvený prodej domu v Dolní Lutyni kvůli gigafactory padnul

Odpůrci gigafactory z Dolní Lutyně ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně jednali s ministrem průmyslu a obchodu. Resort stavbu prosazuje s tím, že regionu přinese tisíce pracovních míst. Místní to ale odmítají a budou o tom hlasovat v referendu. Továrna na výrobu baterií do elektroaut, která ještě nestojí, přitom už teď ovlivnila trh s nemovitostmi v obci.

Dolní Lutyně Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Dolní Lutyni se bojí o svou přírodu, kterou by mohla nová továrna na baterie do elektroaut zničit

„Po tom, co jsme se dozvěděli, že tady bude stát gigafactory, tak je nula procent zájmu o dům. Nyní už nám nikdo ani nevolal, nikdo se neozývá, takže vlastně prakticky čekáme, co bude,“ říká Daniel (ilustrační foto) | Foto: Marta Pilařová | Zdroj: Radiožurnál

„Po tom, co jsme se dozvěděli, že tady bude stát gigafactory, tak je nula procent zájmu o dům. Nyní už nám nikdo ani nevolal, nikdo se neozývá, takže vlastně prakticky čekáme, co bude,“ říká Daniel o zájmu kupců o jeho dům po oznámení o stavbě továrny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plán vlády na stavbu gigafactory zamíchal osudem mladé rodiny z Dolní Lutyně na Karvinsku

Prostorný dům v Dolní Lutyni se s manželkou rozhodli prodat. Jenže jejich životní plány ovlivnila obří továrna, která ještě ani nestojí a není jasné, jestli stát bude.

„Měli jsme i vážné zájemce, dokonce už sháněli peníze, že náš dům koupí. Pak nám ale volal realitní makléř, že o dům zájem nemají, protože se dozvěděli, že tady má stát nějaká gigafactory,“ vysvětluje.

‚Nemůžeme prodat dům‘

Rodina se chtěla přestěhovat na Jesenicko za příbuznými a teď netuší, co bude dál. „Koupili jsme si tam pozemek, počítali jsme s tím, že dům prodáme v nějaké určité době. Teď tedy máme pozemek, ale nemůžeme prodat dům,“ říká Daniel.

‚Otázku vysvětlujeme dům od domu.‘ Dolní Lutyně na Karvinsku se připravuje na referendum o gigafactory

Číst článek

O kus dál se píše další příběh, který gigafactory ovlivnila, i když ještě nestojí. Vlastimil s rodinou se naopak do Dolní Lutyně nastěhovat chtěl. Pozemek už má, kvůli továrně se stavbou ale otálí.

„Nejvíc mě od toho odrazuje zvýšená dopravní náročnost. Přece jen se tady doprava ještě navýší, a to je už tak vysoká. Pořád s manželkou váháme, jestli do toho jít, nebo najít nějaké jiné místo,“ popsuje Vlastimil.  

Informace o tak velkých průmyslových stavbách trh s nemovitostmi na začátku často ovlivňuje. „Emoce nyní ovlivňuje trh a může to bohužel sebrat nějaký čas. Česká klientela je konzervativní, takže to v tuhle chvíli vnímá jako negativní,“ vysvětluje Tomáš Jelínek z asociace realitních kanceláří.

Lidé budou o obří továrně hlasovat v referendu současně s volbami do Evropského parlamentu.

Andrea Brtníková, jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme