Nikdo nejsme nadšení. V Evropě je poptávka po konzervativním směru, říká Gregorová

Pirátům volební zisk 6,2 procenta vynesl jediné křeslo v europarlamentu. Díky preferenčním hlasům navíc do Evropského parlamentu zamíří Markéta Gregorová místo lídra kandidátky Marcela Kolaji. „Nemůžeme zastírat to, že výsledek je pro nás zklamání. Domnívám se, že je momentálně v Evropě poptávka spíše po konzervativnějším směru,“ řekla ve speciálním vysílání Radiožurnálu staronová europoslankyně.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Markéta Gregorová, Piráti

Staronová europoslankyně Markéta Gregorová | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Máte z výsledku radost?
Moje emoce jsou teď těžko čitelné. Ačkoliv jsem samozřejmě vděčná voličům a voličkám za to, že mi dali tak obří množství preferenčních hlasů, tak nemůžeme zastírat to, že pro Piráty je výsledek zklamání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Markétou Gregorovou

Čím k tomu zklamání došlo? Máte už nějakou rychlou analýzu nebo spíš pocit?
Tak analýzu budeme dělat. Momentálně jsem i místopředsedkyní strany a tím pádem vím, že teď už několik týdnů v podstatě pracujeme na tom, abychom mohli okamžitě začít reflektovat.

Můžu nabídnout jenom nějaký osobní pocit. Vzhledem k tomu, jak dopadly i proevropské liberální strany napříč celou Evropou, nejenom v České republice, se domnívám, že je momentálně v Evropě poptávka spíše po konzervativnějším směru.

Může to být kvůli tomu, že mají obavy o budoucnost, kvůli tomu, že máme na svých hranicích válku a z dalších podobných důvodů. Nicméně nevnímám to pouze jako výsledek České pirátské strany, ale jako něco, co teď uvidíme napříč celou Evropou. A to určitě budeme muset my všichni, co smýšlíme pro evropsky a liberálně, reflektovat.

Už jste mluvila s Marcelem Kolajou?
Ano, my jsme byli na vyhlášení výsledků všichni spolu, takže jsem s ním mluvila. Je smutný. Nikdo samozřejmě nejsme nadšení, ale on to vzal velice profesionálně a navíc stále platí, že Marcel je náš nominant na evropského komisaře a že Ivan Bartoš toto stále bude se zbytkem pětikoalice vyjednávat.

Jan Pokorný, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme