Nikdo si neumí představit kontext, z kterého byl výrok o Letech vytržen, řekl Kalousek ve Sněmovně

Předseda ANO a ministr Andrej Babiš na úterní schůzi poslanecké sněmovny odmítl kritiku za svůj výrok o romském koncentračním táboře v Letech u Písku. Nakonec ale ve sněmovně zazněla i jeho omluva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tisková konference ANO, Andrej Babiš | Foto: Martin Svozílek

Diskuzi týkající se Babišova výroku vyvolal předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten označil za nepřijatelný a pobuřující „obdivný a pochvalný tón“ k tehdejším praktikám a požadoval, aby Sněmovna výrok odsoudila. "Česká republika si nezaslouží, aby ji reprezentoval člověk, který pochvalně mluví o praktikách třetí říše."

Miroslav Kalousek postrádal hlavně Babišovu omluvu. „My jsme omluvu neslyšeli, my jsme slyšeli výmluvy, že tento výrok byl brutálně vytržený z kontextu. Upřímně řečeno nikdo z nás si neumí představit kontext, v rámci kterého by tato věta byla přijatelná ať už v jakémkoliv kontextu, neboť to, co je na tom výroku nepřijatelné, pobuřující a urážející, není jenom bagatelizace historických faktů. Ta by se možná vytržením z kontextu nechala zdůvodnit. To, co je urážlivé, nepřijatelné a pobuřující, je onen obdivný a pochvalný tón k tehdejší praktice: Podívejte se, jak oni to tenkrát uměli. Heinrich Himmler to řídil jako firmu, nekecal, makal. Kdo nepracoval - šup a byl tam.“

Babiš: Fotograf lhal

Babiš ve svém prvním vystoupení kritiku odmítl a označil za sprosté a absurdní výtky o tom, že zpochybňuje holokaust. Celou záležitost označil za pseudoaféru, které je jen důsledkem tisíckrát opakované dezinformace.

Jako důkaz přečetl ve Sněmovně dopis od představitelů města Varnsdorfu: „Pan Babiš nečinil žádné vystoupení pro novináře, pouze při vyhrocené debatě s občany citoval svého známého a trochu neobratně se vyjádřil o táboře v Letech jako o pracovním táboře. Komentáře některých novinářů, politiků vůbec nekorespondují se situací, při níž byla věta řečena. Je to zcela tendenční politická hra. Fotograf Ludvík Hradílek ze serveru "Aktuálně", patřící panu Bakalovi, kvůli jehož popiskům pod fotografiemi se celá kauza rozjela, zde uvádí i jiné hlouposti, které poškozují zase město Varnsdorf. Zkratkovitými hloupými popisky se snažil ublížit. Záměrem bylo poškodit jak Andreje Babiše, tak město Varnsdorf." Na závěr dopisu přidal také vlastní komentář. „A podobně to bylo s těmi popisky k mému výroku, protože šup sem, takový výraz já nepoužívám.“

Babiš v Letech uctil památku romských obětí. Přátelil jsem se s Lustigem, odmítá ministr popírání holokaustu

Číst článek

Ministrovi financí se nelíbilo vyjádření předsedy TOP 09. „Není pravda to, co říká pan Kalousek. Ten tábor vznikl jako pracovní tábor. A já jsem jen říkal, že se to změnilo na koncentrační tábor až později, že to nevzniklo jako koncentrační tábor. Ta nebyly SS jednotky. Nevzniklo to jako tábor třetí říše. To není pravda.“

Babiše kritizovali i poslanci z vládních stran

Nad touto řečí se pozastavil i předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD). „Já jsem čekal od toho dnešního jednání jednu věc: že pan ministr vystoupí a že se omluví. Protože každý z nás děláme chyby, každý z nás jsme ve svém životě udělali něco, na co nejsme hrdí. Každý jsme možná řekli něco, co nás potom mrzelo, ale ta slova se pak těžko dostávají zpátky do pusy. Ale vždycky je tady možnost předstoupit a říci: Promiňte, já jsem udělal chybu, já jsem to tak nemyslel, já se omlouvám.“ Obrázek by si podle něj měli udělat voliči sami. Poslance však žádal, aby se v debatě dál nepokračovalo.

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola řekl, že Babišův postoj měl zaznít „jasně, v několika větách a chlapsky“.

Po těchto slovech podruhé vystoupil Babiš a řekl: „Znovu opakuju, že ten fotograf lhal. Nikdy jsem neřekl, že kdo nepracuje, že ho dáme do tábora. Nikdy jsem neřekl- šup sem. Takže tu formulaci, kterou jste si osvojili a která je vytržena z kontextu, tak samozřejmě já se za ni omlouvám, i když nikdy takhle nebyla řečena. Tak já nevím, jestli to tak stačí, aby teda Sněmovna začala konečně pracovat, takže se omlouvám za věc, kterou jsem nikdy takhle nevyřkl. A distancuju se od toho.“

Debata o Babišových výrocích se jako samostatný bod na program Sněmovny nedostala. Ze 175 přítomných poslanců jich bylo pro jen 30, proti 47.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme