Portugalsko 2:1 Česko

Nikdo ve vládě nemůže mít místo jisté, shodují se ministři

Osud ministrů je pouze v rukách premiéra. Shodují se na tom členové kabinetu Mirka Topolánka, který oznámil po prohraných volbách změny ve svém koaličním týmu. Zatím ale neprozradil, jak velké budou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Mirek Topolánek oznámil kandidaturu do čela ODS

Premiér Mirek Topolánek oznámil kandidaturu do čela ODS | Zdroj: ČTK

Jisté křeslo nemá žádný z ministrů, myslí si většina členů vlády. Po debaklu ve volbách jsou prý změny pochopitelné. Teď se čeká na úterní návrat šéfa lidovců Jiřího Čunka ze zahraničí.

"Ten výsledek jednání ještě nevíme a myslím si, že se rozhodne na schůzce předsedy vlády s předsedy Strany zelených a lidové strany," potvrzuje ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

Nejčastěji se spekuluje o odchodu ministrů za ODS. Vicepremiér a předseda strany Petr Nečas ale odmítá změny jen na postech občanské demokracie.

"Nedovedu si představit, že by se případné personální změny týkaly pouze ministrů za ODS. Bezesporu rozsáhlejší personální rekonstrukce by se musela týkat všech tří koaličních stran," zdůraznil Nečas.

V souvislosti se změnami ve vládě se mluví hlavně o odchodu Tomáše Julínka z resortu zdravotnictví, nejistá je údajně i pozice ministra zemědělství Petra Gandaloviče. Kandidát na předsedu ODS a primátor Prahy Pavel Bém také vyzval k odchodu ministra vnitra Ivana Langera.

Sám premiér Topolánek ráno ve vyslání Radiožurnálu řekl, že kritérií k hodnocení jednotlivých rezortů bude celá řada. "Rozhodující bude samozřejmě to, jestli ministr je schopen komunikovat ty věci, které realizuje, s veřejností, jestli se dopustil, či nedopustil nějakých věcných nebo formálních chyb, jestli zlepší tvář vlády, jestli najdu někoho lepšího a tak dále. Není to tak, jak si někdo představuje, že teď ukážu a dám někomu černého Petra," uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s premiérem Mirkem Topolánkem v Ranním interview Radiožurnálu

Martin Hromádka, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme