Nikomu jsem nenaletěl, prohlásil Ransdorf. Narazil prý na 'vyšší zájmy'

Europoslanec Miloslav Ransdorf dnes vysvětloval vedení KSČM, co se vlastně stalo minulý týden v jedné z curyšských bank. A přinesl údajně dokumenty, které vyvracejí, že se dopustil trestného činu. Novinářům to řekl po ranní schůzce předseda komunistů Vojtěch Filip.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KSČM Vojtěch Filip (vlevo) a europoslanec Miloslav Ransdorf

Předseda KSČM Vojtěch Filip (vlevo) a europoslanec Miloslav Ransdorf | Zdroj: ČTK

Tři sta padesát milionů eur podle některých informací údajně pochází z dědictví po bohaté tetě z Brazílie, kde měl její manžel vlastnit firmu Nestlé. O tom ovšem zástupci této společnosti nic nevědí. Český politik vylučuje, že by někomu naletěl. On i tři Slováci prý chtěli pouze pomoci jednomu Čechovi, aby se dostal k penězům, na něž má nárok a které mu švýcarská banka odmítala vydat.

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že mu Miloslav Ransdorf na dnešní schůzce doložil všechny dokumenty, které dokládají, že se žádného trestného činu nedopustil.

Přehrát

00:00 / 00:00

K nejnovějšímu vývoji kauzy kolem Miloslava Randorfa se vslovili místopředseda KSČM Jiří Dolejš a komentátor Hospodářských novin, Jindřich Šídlo

„Doložil dokumenty, které vyvrací domněnky, že by se dopustil nějakého trestného činu. Což nakonec bylo ověřeno dnes i stanoviskem státního zastupitelství, že proti němu nebylo vzneseno žádné obvinění,“ uvedl Vojtěch Filip.

Samotný Ransdorf vylučuje, že by naletěl podvodníkům, jak se domníval prezident Miloš Zeman.

"Než jsem do Švýcarska jel, tak jsem měl možnost seznámit se s dokumenty, které prokazovaly, že opravdu to dědictví je reálná záležitost," řekl dnes novinářům Ransdorf.

„Domnívám se, že bohužel jsem asi, jak se říká lidově, šlápl někomu na kuří oko. Ale rozhodně vylučuji, že bych naletěl podvodníkům," prohlásil europoslanec.

Ransdorf prý chtěl v bance informace k dědictví. Kauza může být provokace, tvrdí

Číst článek

Chce proto podniknout právní kroky, aby očistil své jméno i jméno KSČM. Další podrobnosti on ani KSČM poskytovat nechtějí.

„Pro nás bylo rozhodující především rozhodnutí úřadu státního návladního ve Švýcarsku, kterým nebylo potvrzeno obvinění vznesené vyšetřujícími orgány proti panu Miloslavu Ransdorfovi,“ vysvětlil Českému rozhlasu místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„Pan Ransdorf není obviněn. A tudíž se kauza nepohybuje na půdě jeho případné kriminální činnosti. To bylo pro nás rozhodující.“

Podle Dolejše dnes Ransdorf vedení KSČM informoval především o průběhu vyšetřování, o protokolu z vyšetřování. „Vybavil nás informacemi, o jaké dědické řízení jde, aby nás zbavil obav, že se jedná o nějaké podivné kauzy, protože média spekulovala dost divoce.“

„Myslím, že jeho informace, jeho dokumenty byly spíše doplňujícího charakteru pro naše rozhodnutí,“ poznamenal Jiří Dolejš. Další podrobnosti však neuvedl s odvoláním na soukromí Miloslava Ransdorfa a účastníků dědického řízení.

Ransdorfa a tři Slováky považuje švýcarská justice za obviněné

Švýcarská policie zadržela Ransdorfa spolu se třemi Slováky ve čtvrtek v curyšské bance kvůli podezření z finančního podvodu.

Mluvčí vrchního státního zastupitelství v Curychu Corinne Bouvardová ČTK řekla, že švýcarská justice považuje všechny čtyři za obviněné a žalobci s nimi vedou trestní řízení kvůli majetkovým deliktům.

Státní zastupitelství obecně ve Švýcarsku zahajuje trestní řízení poté, co od policie obdrží spis. Zahájením řízení se z podezřelých stávají ve švýcarském právním systému obvinění, aniž je toto označení vázáno na formální akt sdělení obvinění.

Naproti tomu v Česku se podle trestního řádu obviněným stane osoba podezřelá ze spáchání trestného činu doručením usnesení o zahájení trestního stíhání, které vydává policejní orgán nebo výjimečně státní zástupce.

Europoslanec Miloslav Ransdorf (vlevo) přijel 8. prosince do sídla KSČM v Praze | Foto: ČTK

Kauzy Miloslava Ransdorfa | Foto: Český rozhlas

ČTK, Veronika Sedláčková, mkp, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme