Nizozemsko zařadilo Prahu mezi rizikové regiony, Kypr zakáže vstup cestovatelům z Česka

Kypr zařadil Česko do kategorie C. Ostrov tak bude od pátku uzavřen pro české turisty. Rozhodující není občanství, ale to, zda cestovatel v posledních 14 dnech pobýval v Česku nebo přes něj tranzitoval, informovalo ministerstvo zahraničí. Nizozemsko od úterý kvůli koronaviru zařadilo Prahu mezi rizikové regiony. Lidé, kteří pobývali v české metropoli, mají jít po příjezdu do Nizozemska do desetidenní karantény.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Amsterodam/Nikósie (Aktualizováno: 13:57 15. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staroměstské náměstí

Cestujících z jiných oblastí Česka se nizozemské opatření netýká. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Netýká se to mimo jiné tranzitu přes Nizozemsko včetně přestupů na letištích a některých profesí, pokud nemají příznaky nemoci covid-19. Na webu to uvedlo české ministerstvo zahraničí, informace má od nizozemského velvyslanectví v Praze. 

Karanténa je nutná, i když přijíždějící z Prahy nemají žádné příznaky onemocnění nebo pokud měli negativní test na covid-19. „Cestovatelů z ostatních oblastí České republiky se opatření netýká. Osoby pobývající v Nizozemsku by pak měly do Prahy cestovat pouze v nezbytných případech,“ uvedlo ministerstvo.

Karanténu v Nizozemsku mohou lidé absolvovat doma nebo v dočasném či prázdninovém ubytování. Povinnost neplatí také pro přeshraniční pracovníky a pracovníky v dopravě či ve zdravotnictví a pečovatelských službách, pokud jsou bez příznaků covidu-19.

Hlavní město ČR mezi regiony rizikové kvůli koronaviru minulý týden zařadilo Německo. Lidé tam od středy musejí mít po příjezdu z Prahy negativní test na covid-19. Kvůli pokračujícímu rychlému nárůstu počtu případů koronaviru Česku hrozí, že Německo ve středu na seznam rizikových oblastí přidá další regiony ČR.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Zařazení celého Česka mezi rizikové země od pátku 18. září ohlásilo Slovensko. Při cestě z Česka tam budou muset lidé až na výjimky předložit negativní výsledek testu na koronavirus nebo nastoupit do karantény a následně test podstoupit.

Omezení nebo povinné karantény či testy na covid-19 pro lidi z ČR nebo jen z Prahy platí také v Belgii, Británii, Dánsku, Estonsku, ve Finsku, v Irsku, Maďarsku, Norsku, Slovinsku a Švýcarsku.

V úterý zařadil Česko mezi rizikové země i Kypr. Lidé, kteří v uplynulých 14 dnech pobývali v Česku, od 18. září na Kypr nesmí. O rozhodnutí vlády informovalo ministerstvo zahraničí.

Výjimku ze zákazu překročit hranice budou mít například kyperští občané a jejich rodinní příslušníci nebo lidé s trvalým pobytem. Ti ale musejí po příletu povinně absolvovat test na covid-19 a nastoupit do dvoutýdenní karantény bez ohledu na to, zda měli test pozitivní či negativní.

Denní přírůstky počtu případů koronaviru v Česku se v posledním týdnu šestkrát dostaly nad tisícovou hranici, kde nikdy předtím od březnového začátku šíření covidu-19 v ČR nebyly. Pod tisícovkou byl přírůstek v posledních sedmi dnech jen v neděli, kdy bylo ale také výrazně méně testovaných než v jiné dny. V Praze hygienici za poslední týden evidují 142 nových případů nemoci na 100 tisíc obyvatel.

Případy přibývají rychleji

Výrazný pokles počtu nově pozitivně testovaných v Česku na nový typ koronaviru se podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly nedá v příštích dnech a týdnech očekávat.

Čeká spíš další dva či tři týdny nárůstu, řekl novinářům při úterní návštěvě výzkumného centra Biocev, kam přijel s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO). Nových případů v posledních dnech přibývá rychleji, od 8. září jich bylo jen jediný den méně než tisíc.

Slovensko zařadí Česko kvůli koronaviru mezi rizikové země. Potřeba bude test nebo karanténa

Číst článek

Nedá se proto podle něj čekat, že Slovensko a další země vrátí Česko na seznamy bezpečných zemí. „V následujících dnech a týdnech se nedá očekávat takový pokles, který by zabezpečil to, že budeme vyňati z těchto seznamů. Spíše se dá v příštích dvou nebo třech týdnech očekávat další nárůst,“ uvedl Prymula. Delší vývoj, třeba do konce roku, se podle něj predikovat nedá.

Kompletní zastavení života v Česku jako na jaře, kdy byly uzavřené obchody, školy a lidé směli vycházet jen v nejnutnějších případech, podle Prymuly nepřipadá v úvahu. Dovede si ho představit jen v případě, že by se kapacity nemocnic přiblížily k naplnění. „Což je opravdu výrazně vzdáleno,“ dodal.

ČTK, tkr, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme