NKÚ: Dotované bydlení dostávají i nájemci bez znevýhodnění

Ve státem dotovaných bytech jsou v pronájmu i lidé bez sociálního nebo zdravotního znevýhodnění. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) přitom podle úřadu využívání dotovaných bytů nesleduje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlení

Bydlení | Foto: Tomáš Adamec

"Žadatelé o dotace na byty pro znevýhodněné lidi nemusí prokazovat, zda jsou v dané lokalitě byty opravdu potřeba. A když už podporu získají, MMR nesleduje, zda byty opravdu využívají sociálně či zdravotně znevýhodnění nájemci," tvrdí NKÚ.

Kontroloři úřadu při prověrce devíti náhodně vybraných projektů zjistili, že příjemci dotace z celkem 71 nových či zrekonstruovaných bytů 18 pronajali lidem, kteří nespadají do cílové skupiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo pro místní rozvoj odmítá kritiku NKÚ ohledně sociálních bytů. Více náměstkyně Klára Dostálová

"Jeden z kontrolovaných příjemců například z devíti bytů pronajal pouze jeden byt znevýhodněnému nájemníkovi, i když uváděl, že všechny byty pronajal lidem z cílové skupiny," uvedl Nejvyšší kontrolní úřad.

U tří příjemců odhalila kontrola také podezření na porušení rozpočtové kázně za více než 8,5 milionu korun. Jeden z příjemců například získal od ministerstva dotaci o více než 100 tisíc korun vyšší, než kolik celý projekt ve skutečnosti stál.

Podle ministerstva pro místní rozvoj se ale zpráva NKÚ vztahuje na období před pěti lety. Teď při pronajímání sociálních bytů platí podle náměstkyně Kláry Dostálové přísnější pravidla:

Stát dal za pořízení devíti a půl tisíce bytů pro sociálně a zdravotně znevýhodněné skoro pět miliard korun.

„My samozřejmě umožňujeme, aby byty byly využívány a nezůstávaly prázdné. Ve svých pravidlech máme, že je mohou obsadit i jiné cílové skupiny na dobu jednoho roku. Osoby, obce nebo i právnické osoby se souhlasem obce, které mají tyto byty, nás musejí pravidelně informovat o tom, jak jsou obsazovány cílovými skupinami.“

U hypoték pro mladé se víc vyplatilo bankám než lidem

NKÚ kritizuje rovněž výdaje ministerstva pro místní rozvoj na zvýhodněné hypotéky pro mladé do 36 let. MMR podle úřadu zaplatilo bankám za jejich administraci víc, než kolik vyplatilo na příspěvcích lidem.

V letech 2011 až 2015 neposkytovalo ministerstvo příspěvek na hypotéky novým žadatelům a banky dostaly víc než 37 milionů korun za administraci klientů, kteří na příspěvek nemají kvůli nízkým úrokovým sazbám nárok, zjistili kontroloři.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme