Při stážích pro mladé chyběl mentor i povinný kurz, odhalila prověrka kontrolního úřadu

V hospodaření Fondu dalšího vzdělávání (FDV) v letech 2014 až 2016 nezjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) závažná porušení právních předpisů. Zaměřil se hlavně na projekt financovaný z evropských peněz Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání 2. Několik nedostatků odhalili kontroloři ale při proplácení stáží, ve kterých stážisté nebo poskytovatelé stáže nedodrželi veškerá pravidla.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 13:10 25. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Fond dalšího vzdělávání existuje od roku 2011 jako příspěvková organizace ministerstva práce. Vznikl kvůli čerpání peněz z evropských fondů na projekty ke zlepšení zaměstnanosti. Projekt Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání 2 má žákům a studentům pomoci získat praxi a ulehčit jim vstup na pracovní trh.

Někdy bez kurzu a poradenství

„Kontroloři zjistili, že Fond dalšího vzdělávání proplatil stáže za přibližně 830 000 korun, ačkoliv někteří poskytovatelé stáží a stážisté nesplnili všechny dané povinnosti,“ vyplývá z prověrky NKÚ, oznámila v pondělí mluvčí úřadu Jana Gabrielová.

Mladí Češi častěji dostávají smlouvy na dobu určitou, firmy je berou už při studiu

Číst článek

Stážisté podle NKÚ například neabsolvovali povinný e-learningový kurz měkkých dovedností nebo individuální poradenství, v jiných případech zase na místě stáže v době kontroly FDV chyběl mentor, který měl stážistu vést.

Podle Sandry Volkánové z FDV nebylo možné uvedená pochybení ověřit, fond proto zjištění NKÚ nerozporoval. „Ke stanovisku NKÚ uvádíme, že zjištěné skutečnosti svědčí o neúplnosti projektové dokumentace a s ohledem na časový odstup nebylo danou skutečnost možné ověřit,“ uvedla koordinátorka projektové publicity fondu. U nově připravovaných projektů bude FDV velmi obezřetně a pečlivě připravovat interní dokumenty a metodiky tak, aby pravidla byla jasná a srozumitelná, dodala.

Ze stážistů bylo asi 75 procent vysokoškoláků a zhruba 18 procent středoškoláků. Žáků učňovských oborů bylo zanedbatelné množství, uvedl NKÚ. S ohledem na zastoupení pracovních pozic bylo nejvíce smluv uzavřeno na pracovní pozici administrativní pracovník - přibližně 36 procent ze všech uzavřených smluv.

Následovala pozice specialista marketingu s přibližně šesti procenty a architekt se zhruba pěti procenty. „Náklady na 300 hodin stáže u administrativního pracovníka vycházely na necelých 53 000 korun, u specialisty marketingu na 67 000 a v případě architekta šlo o 90 000 korun,“ konstatoval NKÚ.

Účastnilo se téměř 3000 lidí

Z projektu Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání 2 bylo podpořeno 2922 lidí a FDV za stáže proplatil 176 milionů korun. Odměna pro stážisty byla 49 milionů korun, zbylých 127 milionů představovala odměna pro poskytovatele stáží.

Fond dalšího vzdělávání v minulosti opakovaně sklízel kritiku kvůli vedení svých projektů. V současné době Národní centrála proti organizovanému zločinu stíhá dva bývalé vedoucí pracovníky ministerstva práce kvůli přípravě dotačního podvodu a zneužití pravomoci při transformaci Fondu dalšího vzdělávání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme