Vedení kontrolního úřadu schválilo závěry hradního auditu. Se zveřejněním čeká na souhlas policie

Závěry kontroly hospodaření Pražského hradu, kterou během minulého roku prováděl Nejvyšší kontrolní úřad, jsou oficiálně schválené. Serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu to potvrdila mluvčí úřadu Hana Kadečková. Konkrétní závěry auditu ale plánuje úřad zveřejnit až později. Mohou za to elitní detektivové, kteří si část dokumentů o pracovnících Hradu vyžádali.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Vratislav Mynář a Pražský hrad

Hospodaření kanceláře prezidenta republiky, kterou vede Vratislav Mynář, se zabývají i elitní detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu | Foto: koláž Český rozhlas

„Kontrolní závěr ke kontrole, která kontrolovala hospodaření s prostředky státu u Kanceláře prezidenta republiky a příspěvkových organizací Správa Pražského hradu a Lesní správa Lány, tak tento kontrolní závěr dnes (v pondělí, pozn. red.) schválilo kolegium NKÚ,“ potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Hana Kadečková.

Větrat umím, výzev se nebojím, tvrdí budoucí kancléřka. Výstup Pavlovy mluvčí označila za ‚minelu’

Číst článek

Podle ní to znamená, že by za běžných okolností mohl úřad závěry kontroly zveřejnit. Nejvyšší kontrolní úřad je přesto stále vázán mlčenlivostí a musí čekat na souhlas policie.

„V souvislosti s kontrolou požádaly o součinnost orgány činné v trestním řízení. Jakmile od nich dostaneme souhlas, výsledky kontroly zveřejníme,“ doplnila v narážce na skutečnost, že si dokumenty nejprve vyžádali elitní detektivové.

Cíl kontroly

Podle webu Nejvyššího kontrolního úřadu je cílem kontroly „prověřit, zda Kancelář prezidenta republiky, příspěvkové organizace Správa Pražského hradu a Lesní správa Lány hospodařily s majetkem státu a s peněžními prostředky státního rozpočtu v souladu s právními předpisy, účelně a hospodárně“.

Kontrola se původně měla zaměřit pouze na prezidentskou kancelář a Správu Pražského hradu. Nakonec se ale rozšířila i o Lesní správu Lány, jeho zařazení na seznam kontroly schválilo kolegium NKÚ v květnu 2022, a to kvůli policejnímu vyšetřování v lánské lesní správě.

‚Mohlo je to stát místo.‘ Úředníci Hradu měli objasnit skartaci, podle poslanců jim vyhrožovali nadřízení

Číst článek

V rámci této kauzy byl před rokem odsouzen její šéf Miloš Balák. Tomu soud vyměřil za ovlivňování veřejné zakázky na zajištění odvodnění svahů v okolí vodní nádrže Klíčava tříletý trest vězení. Prezident Zeman ale Baláka krátce po vynesení rozsudku omilostnil.

Na rok 2022 měla původně Kancelář prezidenta republiky pracovat s rozpočtem 420 milionů korun. Škrty v rozpočtu ale vedly i ke snížení peněz pro prezidentskou kancelář, která si musela vystačit pouze s 398 miliony korun. Z této částky pak skupina koaličních poslanců při schvalování novely letošního rozpočtu odebrala 30 milionů korun na lesní hospodaření právě kvůli Balákově kauze.

V roce 2021 pracovala Kancelář prezidenta republiky s rozpočtem o více než 200 milionů vyšším. Peníze navíc získala Správa Pražského hradu z vládní rozpočtové rezervy kvůli propadu příjmů z turismu a pronájmu, kvůli konání společenských akcí.

Tomáš Pika, Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme