Nejvyšší kontrolní úřad prověří ministerstvo obrany, školství i kultury. Prověří i využití tabletů ve školách

Nejvyšší kontrolní úřad zahájí v srpnu tři nové kontroly ze svého letošního plánu. Prověří peníze státu určené na pořizování vojenské výstroje, na podporu rozvoje digitalizace výuky a na kulturní aktivity. Kontrolní závěry z těchto akcí by mělo vedení úřadu schvalovat v květnu příštího roku. Nejvyšší kontrolní úřad o tom informoval na webu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

V první z kontrol se NKÚ zaměří na to, jak stát pořizuje a distribuuje výstroj příslušníků armády a zda vynaložené peníze skutečně řeší potřeby armády.

„Jde o oblast, kterou v minulosti provázely určité problémy. Stačí uvést sérii neúspěšných veřejných zakázek, které ministerstvo obrany muselo rušit, případně které se kvůli chybám musely znovu připravit,“ uvedl mluvčí úřadu Václav Kešner.

Poukázal i na to, že v letech 2013 až 2016 uzavřelo ministerstvo obrany soutěže na výstroj za nejméně 1,3 miliardy korun.

Bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová ji chtěla jen letos nakoupit za 1,5 až 1,7 miliardy korun. Nynější vládní koalice ANO a ČSSD chce zvyšovat výdaje na obranu tak, aby do roku 2021 vzrostly na 1,4 procenta hrubého domácího produktu. Armádu chce vybavovat přednostně domácí výstrojí a výzbrojí. Nákupy ze zahraniční chce pořizovat bez prostředníků.

Ministerstvo životního prostředí některé údaje v účetní závěrce vykázalo chybně, zjistili kontroloři

Číst článek

Kontrola digitalizace školství i kulturních aktivit

Druhá ze zahajovaných kontrol se týká plánu ministerstva školství nahradit do roku 2020 učebnice tablety. Bývalý ministr školství Marcel Chládek (tehdy ČSSD, nyní SPO) řekl v dubnu 2015, že tablety přispívají k efektivnější výuce s lepší možností individuálního přístupu.

Je otázkou, jak resort při digitalizaci postupoval a jestli podpořené projekty skutečně a zároveň hospodárně přispívají k digitalizaci výuky. Do roku 2016 šlo na digitalizaci jen z evropských peněz přes 900 milionů korun, poznamenal mluvčí NKÚ.

Jde však podle něj jen o část peněz, které budou celkově potřeba, protože další peníze budou nutné později na modernizaci přístrojů a jejich údržbu.

Cílem poslední ze zahajovaných kontrol bude prověřit, jak ministerstvo kultury rozděluje peníze na kulturní aktivity.

Podobně zaměřená kontrola z roku 2014 odhalila řadu nedostatků: například výběr projektů k podpoře nebyl transparentní a vytvářel pro žadatele nerovné podmínky. Resort ale také sám nedodržel vlastní podmínky pro rozdělování podpory a o příjemcích dotací neměl vždy správné informace, popsal mluvčí NKÚ.

Kontrolovatelný objem peněz se v době, kdy NKÚ tuto kontrolu připravoval, pochyboval zhruba kolem 1,2 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme