NKÚ kritizuje absenci státní koncepce rozvoje psychiatrických léčeben

Nejvyšší kontrolní úřad tvrdí, že stát nemá už deset let koncepci psychiatrické péče. A kontroloři prý našli v některých léčebnách i nedostatky v účetnictví, inventarizaci a v uzavírání smluv. Ministerstvo podle úřadu nepředložilo žádnou koncepci rozvoje psychiatrických léčeben, přestože od roku 2002 existuje už schválený konkrétní dokument.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Bohnice | Foto: Filip Jandourek

Podle tohoto dokumentu měla péči ve velkých léčebnách částečně nahradit psychiatrická léčba v nemocnicích, v krizových centrech a také v domácím prostředí.

"Omezování kapacity léčeben na maximálně 500 lůžek mělo přinést kvalitnější terapii a lepší přístup k pacientovi," vysvětlil viceprezident NKÚ Miloslav Kala a dodal: "Celková kapacita všech ústavů měla klesnout pod šest tisíc lůžek následné péče."

Přehrát

00:00 / 00:00

O psychiatrické péči a jejím rozvoji mluvil Jiří Raboch předseda České psychiatrické společnosti

I když tento dlouhodobý program byl vládou přijat už před deseti lety, ministerstvo zdravotnictví ho dál nerozpracovalo do konkrétních kroků. "Jen osm kontrolovaných léčeben má přes 6000 lůžek, resort zdravotnictví přitom spravuje patnáct obdobných zařízení," zdůraznil Kala.

Pět z osmi prověřených léčeben má kapacitu nad 500 lůžek, tři z nich dokonce pečují o více než tisícovku klientů. Kontroloři zjistili, že koncepční materiály ministerstva rozvoj psychiatrické péče neřeší vůbec.

„Česká psychiatrická společnost má koncepci psychiatrické péče od roku 2000,“ konstatoval její předseda Jiří Raboch. „Vědecká rada ministerstva zdravotnictví v roce 2002 vzala na vědomí, intenzivně pracujeme s ministerstvem na dalším rozvoji oboru psychiatrické péče, vypracováváme doporučení, jak bychom si představovali její fungování.“

Podle Rabocha je základním problémem české psychiatrie její dlouhodobá podfinancovanost. „Dle našich údajů, které máme třeba z Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo OECD, plyne, že na psychiatrickou péči ze zdravotního rozpočtu v České republice jdou tři až čtyři procenta.“

Resocializační a terapeutické oddělení Psychiatrické léčebny Kosmonosy | Foto: Tomáš Adamec

„Takový standard v EU je něco kolem sedmi procent, to znamená, my dostáváme relativně zhruba dvakrát méně. A to je základní problém, od kterého se odvíjejí další konsekvence.“

„Z hlediska lidského, to znamená z hlediska lékařského a dalších zdravotnických pracovníků, je na tom česká psychiatrie dost dobře. V čem zaostáváme a v čem se právě projevuje finanční nedostatečnost, je v technickém zázemí péče,“ konstatoval Raboch.

„A to jak ústavní péče, míním tím léčebny, míním tím nedostatek akutních lůžek v nemocnicích. A míním tím, také to, že v komunitní péči nám chybí celá řada služeb, které by pacientům zlepšovaly kvalitu života,“ zalitoval.

Procitání

„Ministerstvo zdravotnictví zaspalo, ale probouzí se. To je dobrá zpráva,“ konstatoval ředitel pražské psychiatrické léčebny v Bohnicích Martin Hollý. Podle něho jde o to, aby se psychiatrická péče etablovala a byla vnímána jako důležitý medicínský obor.

Přehrát

00:00 / 00:00

O koncepci rozvoje psychiatrie debatovali ředitel pražské psychiatrické léčebny v Bohnicích Martin Hollý a tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová

„Za posledních 11 let narostl počet pacientů v psychiatrických ambulancích o 50 procent, to jsou alarmující čísla,“ upozornil.

Tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová uvedla, že její úřad si je vědom dluhu vůči psychiatrické péči. „Nyní se koncepčně připravuje změna péče. Je třeba jít cestou moderní medicíny. V oboru se jedná o transformaci léčeben a humánní způsob léčby, komunitní péči, přirozené prostředí, menší zařízení.“

„Strategie je taková, že bychom už v průběhu letošního rolku měli mít připravena konkrétní opatření, abychom je od počátku příštího roku mohli implementovat v praxi,“ přislíbila Plívová.

„Myslím, že činy, které ministerstvo dělá v posledních měsících, zvyšují důvěryhodnost těchto proklamací,“ konstatoval Hollý.

Milan Kopp, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme