NKÚ: Ministerstvo práce navýšilo cenu systému pro výplatu dávek o miliardu a půl

Systém pro výplatu sociálních dávek stál ministerstvo práce a sociálních věci skoro pětkrát víc, než byla původní cena. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad. Celkem ministerstvo za nový systém zaplatilo dvě miliardy korun. Podle smlouvy to mělo být 435 milionů. Zavedení nového systému souviselo se sjednocením výplaty nepojistných dávek pod Úřadem práce České republiky od ledna 2012.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Cena byla vyšší, protože se zvýšil objem prací, které jsme od dodavatele chtěli. Cena, kterou jsme nasmlouvali, byla ale výrazně nižší než cena předchozího dodavatele. Není tedy pravdou, že by se cena za systém zvyšovala. To, co dnes ministerstvo připravuje, bude výrazně dražší než to, co jsme podepsali my, jak ministerstvo předem říká,“ vysvětluje Jaromír Drábek, místopředseda TOP 09 a bývalý ministr práce a sociálních věcí, který nový systém zavedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvili na Radiožurnálu Jaromír Drábek, místopředseda TOP 09 a bývalý ministr práce a sociálních věcí, který nový systém zavedl a komentátor serveru Aktuálně.cz Petr Holub

Podle Nejvyššího Kontrolního Úřadu byl ale problém v tom, že ministerstvo pak ještě uzavřelo osm dodatků ke smlouvě a cena tak vylétla nahoru z 435 milionů na dvě miliardy. Ministerstvo totiž podle NKÚ systém pro výplatu dávek neprověřilo předem. Po spuštění aplikace v lednu 2012 se v něm objevilo množství chyb, které pak musel dodavatel opravit.

Kontroloři upozorňují i na to, že systém fungoval jen díky nasazení zaměstnanců Úřadu práce. Těm po zavedení novinky desetkrát vzrostl počet přesčasových hodin.

„Prováděcí smlouvu ministerstvo práce a sociálních věcí uzavřelo do konce roku 2015. Tedy dvě zmíněné miliardy bude ministerstvo splácet do roku 2015. Do konce roku 2012, tedy do konce kontrolovaného období, na které jsme se jako NKÚ zaměřili, na základě prováděcí smlouvy MPSV zaplatilo zatím 825 milionů korun,“ říká mluvčí NKÚ Olga Málková.

„Na testování bylo velice málo času. Legislativa byla schválena v polovině listopadu a od 1. ledna musel běžet nový systém výplaty dávek, případně inovovaný starý systém. Byli jsme před rozhodnutím, zda utratíme z peněz daňových poplatníků půl miliardy, tři čtvrtě miliardy, za úpravu starého systému, nebo zda se pojede na novém systému, který bude výrazně levnější. Myslím si, že ta čísla, která si každý může najít ve státním závěrečném účtu, která říkají, že v roce 2012 se ušetřilo 10 miliard korun a přitom se snížila míra ohrožení chudobou dokládají, že rozhodnutí bylo správné," uvádí Drábek.

„Víme, že věci se systémem nebyly v pořádku. Chceme to, s čím přichází NKÚ, napravit. Ministr předloží v září vládě návrh řešení do vysoutěžení nového dodavatele. Součástí bude i návrh, jak by se měly řešit dodatky,“ dodává mluvčí MPSV Štěpánka Filipová.

Jakub Šídlo, Zuzana Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme