Ministerstvo průmyslu hradilo z peněz Evropské unie společenské akce, tvrdí zpráva kontrolorů

Ministerstvo průmyslu a obchodu zaplatilo z eurodotací přes 1,3 milionu korun za tři vzdělávací semináře. Podle pondělní zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu to ale ve skutečnosti byly večírky. Finančnímu úřadu proto kontroloři oznámili podezření z porušení rozpočtové kázně. Mluvčí Štěpánka Filipová Radiožurnálu řekla, že ministr Karel Havlíček (za ANO) nechá kompletně prověřit čerpání evropských dotací resortu na vzdělávací semináře.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kontroloři se zaměřili na program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) a jeho správu ministerstvem. Už před rokem v dubnu Evropská komise proplácení dotací kvůli vysoké chybovosti na rok a půl zastavila.

Peníze z technické pomoci mají sloužit k efektivnímu řízení programu, a tedy i zajištění jeho nízké chybovosti. „Resortem nastavená soustava ukazatelů, podle kterých by tyto cíle bylo možné vyhodnotit, ale skutečné výsledky a přínosy vyhodnotit neumožňuje. Řadu dílčích ukazatelů, které si (ministerstvo) stanovilo, navíc resort nenaplňuje,“ zmiňuje NKÚ.

@Karel Havlíček prověří čerpání eurodotací v programu OPPIK na vzdělávací semináře za cca 1,3 milionu. Mluvčí @MPO ČR to řekla @Radiožurnál. NKÚ dnes vydal zprávu: místo vzdělávaní totiž šly peníze na DJ, chlebíčky a fotokoutek....

09:01 – 11. 11. 2019

1

Resort chtěl například podle kontrolorů během programového období provést 2400 kontrol. Ke konci roku 2018 jich ale ukončilo jen necelých 400. Nepodařilo se také podle plánů stabilizovat zaměstnance provádějící administraci programu a jeho projektů.  

„Dosavadní problematický průběh OPPIK je pak vyústěním těchto nedostatků,“ shrnuje kontrolní zpráva.

Semináře vzdělávacího charakteru

Kontroloři sledovali také vzorek projektů v hodnotě téměř 60 milionů korun. Zjistili, že ministerstvo zaplatilo více než 1,2 milionu korun za tři takzvané „výroční semináře“ vzdělávacího charakteru.

„Ve skutečnosti se ale jednalo o společenské akce pro zaměstnance spravující OPPIK. Konaly se po pracovní době, trvaly do nočních hodin a výdaje s nimi spojené byly vynaloženy na pronájem restaurace či klubu, zajištění cateringu, DJ produkci, fotokoutek a podobně,“ vysvětluje zpráva NKÚ.

Financování těchto akcí proto kontroloři vyhodnotili jako možné porušení rozpočtové kázně a oznámili to příslušnému finančnímu úřadu.

„Používat veřejné prostředky určené k vzdělávání na takovéto úřednické večírky je nepřípustné a jde o typický příklad nezpůsobilých výdajů,“ uvedl člen úřadu Jan Kinšt, který kontrolní akci řídil.

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) je z pohledu objemu peněz třetím nejvýznamnějším operačním programem. Pro Česko je v něm v programovém období 2014 až 2020 vyčleněno téměř 112 miliard korun. Čerpání těchto peněz ale podle NKÚ vázlo.

Ke konci letošního prvního čtvrtletí rozhodlo ministerstvo průmyslu a obchodu o přidělení necelých 57 miliard korun, což představuje zhruba 54 procent ze všech vyčleněných peněz.

Příjemcům podpory pak bylo proplaceno jen necelých 23 miliard korun, tedy přibližně 22 procent z připravených peněz. Z pohledu čerpání je tak OPPIK ve srovnání s ostatními devíti operačními programy na posledním místě.

Zdroj: NKÚ

och, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme