NKÚ: Ministerstvo průmyslu má IT systémy za 345 milionů, část nevyužívá

Ministerstvo průmyslu a obchodu mělo k loňskému březnu 112 informačních systémů za zhruba 345 milionů korun, ačkoli některé vůbec nevyužívá. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo průmyslu a obchodu | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo například v letech 2010 až 2014 zaplatilo sedm milionů korun za dva informační systémy, kdy jeden nikdo nevyužívá a druhý ministerstvo ani nespustilo.

Prvním z nich je informační systém pro obchodování s nespotřebovanými chemikáliemi na komoditní burze.

Od jeho vzniku se v něm podle úřadu zobchodovaly chemikálie jen za 13 tisíc korun. Systém přitom stál 5,3 milionu korun. Od roku 2012 se navíc pomocí tohoto systému podle kontrolorů neuzavřel žádný obchod.

„Ministerstvo přitom ještě před jeho vytvořením vědělo, že o systém není zájem, a to hlavně kvůli přísným pravidlům a také některým chybějícím předpisům,“ uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Další z informačních systémů, za který ministerstvo v roce 2010 zaplatilo téměř 1,9 milionu, měl zase umožnit obchodování na burze s vedlejšími produkty a výrobky z odpadů, a tak přispět k efektivnějšímu nakládání s odpady.

Ministerstvo přitom podle NKÚ vědělo, že pro ostré spuštění tohoto systému nebyly ani připraveny, natož schváleny potřebné zákony. „Kvůli tomu ministerstvo neuvedlo systém do provozu ani do konce kontroly NKÚ,“ dodala Málková.

Některé tendry si navíc ministerstvo nechalo zpracovat externě za různé ceny. Ministerstvo v březnu roku 2015 používalo 112 různých informačních systémů za zhruba 345 milionů korun. Kontroloři se zaměřili na informační systémy za více než 127 milionů korun.

Vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu se zatím nepodařilo získat.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme