NKÚ: Ministerstvo školství rozdělilo neprůhledně na sport 800 milionů korun

Stamiliony korun rozdělilo ministerstvo školství neprůhledně na sport, vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Na podporu dětí, mládeže i akcí pro postižené závodníky rozdělilo ministerstvo školství v letech 2011 až 2013 více než tři miliardy korun. Velkou část peněz ale poslalo na základě neúplných nebo chybných žádostí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy | Foto: Filip Jandourek

„Ministerstvo například poskytlo dotace za víc než 1,2 miliardy korun, aniž by bylo schopné doložit, kdy přesně si o ně jejich příjemci zažádali,“ řekla mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Olga Málková.

„Miliarda korun putovala i k žadatelům, kteří nesplňovali podmínky pro přidělení podpory. Například z jejich žádostí o dotace nebylo možné vyčíst, jestli vůbec vlastní nebo si pronajímají sportoviště,“ doplnila Málková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách, které by měly podobným chybám při rozdělování peněz na ministerstvu školství zabránit, mluvil ministr školství Marcel Chládek z ČSSD

Resort pak rozdělil 800 milionů korun jen na základě svého uvážení. Část peněz skončila i ve výplatách, místo aby pomáhala mládeži.

„Hodně se hovoří o programu 800 milionů korun, který byl přerozdělován v roce 2012 za exministrů pana Dobeše a Fialy, a byl opravdu netransparentně nastaven. V roce 2014 jsme ho proto pro netransparentnost zrušili,“ vysvětlil ministr školství Marcel Chládek z ČSSD.

Ze státních dotací pro sport šly peníze i na rekonstrukci záchodů, zjistil NKÚ

Číst článek

„Kontroloři zjistili, že 12 z 19 kontrolovaných příjemců získalo větší dotaci, než o jakou si původně požádali. Celkem si zažádali o 215 milionů korun a nakonec získali téměř 547 milionů korun,“ upřesnila mluvčí NKÚ.

Ministerstvo školství také schválilo dotaci 4,5 milionu korun občanskému sdružení European Medicine Association, které vůbec neprovozovalo sportovní činnost. Podle NKÚ existuje podezření, že sdružení celou dotaci zneužilo.

Sportovní svazy využívaly dotace na mzdy

Dotace směřovaly i do sportovních svazů a sdružení, které je dále přerozdělovaly nestátním neziskovým organizacím. Část přerozdělených peněz si ale svazy a sdružení nechávaly na svůj provoz, jako například Česká unie sportu, která ze 42milionové dotace použila 26 milionů korun na mzdy.

Předseda unie Miroslav Jansta tvrdí, že chyba je na straně ministerstva, které peníze rozdělovalo neprůhledně a jasně nedefinovalo podmínky. Samotná unie sportu podle něj nijak nechybovala.

„U nás proběhla hloubková kontrola NKÚ, byli jsme s ní seznámeni a shledala všechno v pořádku, to znamená bez jakékoliv závady,“ vysvětlil Miroslav Jansta.

Ministr školství je s prací svazů spokojený, podle něj se největší pochybení týkají ministerstva školství. „Nemilý je pro Českou republiku fakt, že v období od roku 2011 do 2013 se ministerstvo školství vzdalo role koordinátora a kontrolora. Za tu dobu proběhly pouze dvě kontroly,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedu sněmovního podvýboru pro mládež a sport za hnutí ANO Jiřího Holečka prý zpráva NKÚ nepřekvapila. Chtěl by zřídit registr sportovců

Závěr kontrolorů NKÚ zní, že ministerstvo školství selhává jako garant v podpoře sportu. Marcel Chládek chce využít zjištění kontrolního úřadu k tomu, aby se něco podobného nestalo v následujícím období.

„Systém jsme v roce 2014 razantně překopali. Tato zpráva NKÚ potvrzuje, že se finanční prostředky na ministerstvu rozdělují naprosto netransparentně. Potvrdilo se také to, že ve zmiňovaném období se ministři nezajímali o tuto oblast ani o kontrolu,“ doplnil.

Nový systém a Národní rada pro sport

Nynější ministr školství Marcel Chládek upozorňuje na to, že k chybám došlo za jeho předchůdců. V následujícím období chce zajistit, aby se peníze určené na sport už rozdělovaly za jasnějších podmínek.

„Neinvestičních programů bylo původně pět, aby ale vznikla větší adresnost a zacílenost, vytvořili jsme jich sedm. Nový systém by měl být přehlednější. Vznikla také Národní rada pro sport, kde jsou zástupci všech svazů a zároveň zástupci všech politických subjektů, a ti by měli mít také možnost promluvit,“ dodal ministr školství Marcel Chládek.

Ne všichni s ministrem školství zcela souhlasí. „Já neříkám, že nic nefunguje transparentně, ale za celý rok ministerstvo školství pod vedením Marcela Chládka nepřipravilo analýzu financování sportu v České republice a už vůbec ne žádnou koncepci,“ řekl předseda sněmovního podvýboru pro mládež a sport za hnutí ANO, Jiří Holeček.

Že se začínají věci měnit, potvrzuje také předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Podle něj bylo financování sportu už dlouhodobým problémem.

„Napadených je několik principů. První z nich je, že nebylo vždy naprosto jasné, podle jakých parametrů se peníze rozdělovaly. Druhý je ten, že záležitosti nejsou dobře administrativně zpracovávané a ne vždy byly veřejně prezentované tak, jak to má být. Alespoň v základních věcech už došlo k nápravě,“ popsal Jiří Kejval a dodal:

„My jsme vždy volali po větší transparentnosti ve školství a v zásadě je to pro nás jen potvrzení našich obav. Věc se začala s příchodem nového ministra zásadním způsobem řešit a potvrdilo to akorát to, na co jsme dlouhou dobu upozorňovali.“

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme