Ministerstvo školství rozdělovalo 'sportovní dotace' netransparentně, upozornil NKÚ

Ministerstvo školství rozdělovalo v letech 2013 až 2015 dotace na investice do sportu netransparentně, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. V kontrolovaných letech měl resort rozdělit přes 2,2 miliardy korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy | Foto: Filip Jandourek

NKÚ na svém webu uvedl, že prověřoval přidělování dotací na podporu materiálně technické základny sportu.

„Dotace z tohoto programu měly pomoci zajistit dostupnost sportovišť široké veřejnosti, zlepšovat technické podmínky pro veřejnost i pro sportovní reprezentaci včetně mládeže," stojí ve zprávě.

Ministerstvo v kontrolovaných letech mělo rozdělit ze zmiňovaného programu přes 2,2 miliardy korun. Podle úřadu postupovalo netransparentně a tím vytvářelo nerovné podmínky pro uchazeče o dotace. Rozdělené peníze pak navíc i málo kontrolovalo.

Jedním z hlavních kritérií při rozdělování dotací měla být výše spoluúčasti žadatele při hrazení projektu. Dotace státu měla být maximálně 70 procent.

Ministerstvo ale u některých žádostí udělalo výjimku a uhradilo sto procent nákladů. V daném období podpořilo téměř 300 žadatelů.

NKÚ našel při kontrole i pochybení na straně příjemců. Někteří z nich například chybovali při výběru dodavatelů, propláceli práce před jejich provedením nebo nesplnili minimální podíl vlastních zdrojů na financování akce.

ČTK, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme