NKÚ: Ministerstvo zemědělství utratilo stamiliony za dotace bez konkrétního cíle

Ministerstvo zemědělství podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nemělo představu, čeho chce dosáhnout při rozdělování mnohamilionových dotací na vzdělávání a poradenství. V posledních osmi letech za ně úřad utratil 1,4 miliardy korun. Podle resortu ale současné vedení nepochybilo. Ze tří kontrolovaných oblastí dopadly nejhůř dotace pro neziskové organizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zemědělství | Foto: Filip Jandourek

„O těchto dotacích rozhodovaly do roku 2013 jednotlivé odbory ministerstva zemědělství, a to každý podle svého uvážení a bez společných pravidel,“ řekl mluvčí NKÚ Václav Kešner.

„Od roku 2013 ministerstvo sice už mělo pravidla pro výběr projektů, přesto ale k získání dotace stačilo předložit jen velmi obecné a stručné informace o projektu a jeho souhrnných nákladech,“ dodal.

Podle Kešnera navíc ministerstvo z takto podaných žádostí nemohlo posoudit, jestli je projekt kvalitní a dotaci by měl získat. Resort si ani nestanovil strop výdajů, které byl ochotný žadatelům proplatit. V praxi to vedlo k tomu, že dotaci získaly velmi rozdílné projekty.

Ministerstvo: Projekty jsme zdědili

Nedostatky NKÚ odhalil také u národních dotací. Například krajská informační střediska stála stát 45 milionů korun. Mají bezplatně poskytovat informace o zemědělství a rozvoji venkova, zájem o jejich služby byl ale podle kontrolorů mizivý.

Podle mluvčí Markéty Ježkové teď ministerstvo chystá reformu tohoto poradenského systému.

Ježková zároveň dodala, že resort odmítá, že by současné vedení úřadu pochybilo. „Zpráva NKÚ hodnotí období do roku 2007 do roku 2014, tedy období před nástupem současného ministra Jurečky. Zdědili jsme tedy projekty, do jejichž realizace jsme už nemohli zasáhnout,“ upozornila.

„Za působení současného ministra se například pravidla pro poskytování dotací neziskovým organizacím každoročně postupně zpřísňují,“ doplnila.

Český rozhlas, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme