NKÚ na podnět zákonodárců prověří systém pro výplatu sociálních dávek

Nejvyšší kontrolní úřad by měl přezkoumat okolnosti zavedení nového systému pro výplatu sociálních dávek na ministerstvu práce a sociálních věcí. Na této žádosti se dnes shodl kontrolní výbor Poslanecké sněmovny. Stejný podnět už poslal NKÚ také senát a padlo i trestní oznámení. Viceprezident NKÚ Miloslav Kala potvrdil, že prověrku spustí úřad co nejdříve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovník ostravského úřadu práce předělává kvůli změnám ve vyplácení dávek informační tabuli | Zdroj: ČTK

Nový informační systém pro výplatu sociálních dávek způsobil na začátku roku velké komplikace na úřadech, které nezvládaly vyplácet dávky. Ministerstvo práce a sociálních věcí navíc nevypsalo běžné výběrové řízení, ale využilo rámcové smlouvy s firmou Fujitsu. To někteří poslanci kritizují.

Viceprezident NKÚ Miloslav Kala dnes Radiožurnálu řekl, že úřad prověří okolnosti zavádění nového systému co nejdříve. Podnětem pro prověrku se podle něj stala žádost senátu.

„Kolegium rozhodlo, že tuto akci zařadí v rámci už zařazené akce. Takže vlastně zkrátíme období přípravy. A kontrola zavádění informačních systému na MPSV bude zahájena v krátké době,“ uvedl.

Ministerstvo práce a sociálních věcí systém obhajuje. Argumentuje ušetřením velké části peněz a sjednocením celého systému.

„My jsme jednoznačně prokázali, že naše řešení je nejen z hlediska budoucnosti nákladů ministerstva a ostatní pokladny úsporné, ale už teď se projevují úspory v řádech stovek milionů korun, které jsme právě díky tomu zvolenému řešení udělali,“ uvedl náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška.

Podle něj už se také uklidnila situace na jednotlivých úřadech práce a vyplácení dávek probíhá bez větších problémů.

Lucie Husárová 1, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme