NKÚ nebude kontrolovat hospodaření krajů a obcí. Senátoři mu odmítli rozšířit pravomoci

Pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu se rozšiřovat nebudou. Senát odmítl změnu Ústavy, podle které by NKÚ prověřoval správu majetku také u obcí, krajů a firem s majetkovým podílem státu. Úřad by podle vládních i opozičních kritiků neměl dostatek sil dohlížet také na samosprávy, hospodaření obcí a krajů už navíc prověřují jiné instituce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Tomáš Adamec

„Tohle je jenom takové populistické plácnutí do vody, ve skutečnosti to vůbec k ničemu nevede. Jestliže NKÚ sám řekl, že by podle této novely zkontrolovat pět obcí za rok a obcí je 6200, tak za 1200 let zkontroluje všechny obce. To znamená, to je úplný nesmysl,“ vysvětlil šéf senátorského klubu ČSSD Petr Vícha.

Podle ministra spravedlnosti a místopředsedy ODS Pavla Blažka je ovšem navzdory námitkám starostů důležité, aby Nejvyšší kontrolní úřad v budoucnu prověřoval hospodaření se všemi státními penězi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Právník organizace Ekologický právní servis Martin Fadrný vnímá rozhodnutí senátu jako zklamání

„Jestliže je u nás zřízen NKÚ, tak by měl kontrolovat veškeré prostředky, které jsou takzvaně veřejné nebo chcete-li státní. I kraje, i obce. Podstatné je, aby ta možnost existovala,“ upozornil.

„Všechny politické strany měly ve svých volebních programech prosazení působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu na veřejné prostředky. Podle mého názoru senátoři ignorují fakt, že tady tečou velké finanční prostředky, které nejsou pod externí kontrolou,“ nechápe rozhodnutí senátu viceprezident NKÚ Miroslav Kala.

Veřejné prostředky ve veřejném zájmu

Pro novou úpravu byla také organizace Ekologický právní servis. Zamítnutí návrhu prý vnímá jako signál, že senátoři nejsou ochotni přijmout standardní protikorupční úpravu.

„Nechtějí pustit kontrolu do kauz typu pražský dopravní podnik nebo kauza doktora Ratha,“ myslí si právník organizace Martin Fadrný.

Nejvyšší kontrolní úřad by podle něj neměl problém případné nové povinnosti zvládat. Neprověřoval by totiž každou obec v republice, ale spíše porovnával, jestli například některé samosprávy nepořizují totožné vybavení nebo služby výrazně dráž.

„Nikdo vlastně nehlídá, jestli jak obce, tak i třeba státem nebo obcemi řízené obchodní společnosti vynakládají s veřejnými prostředky, které spravují, skutečně efektivně,“ připomenul.

„Jestli to činí ve veřejném zájmu, nebo jestli to třeba činí v zájmu nějaké organizované korupční skupiny. Nebo jestli prostě třeba jenom rozhodují nehospodárně a hloupě,“ přiblížil Fadrný.

Lucie Husárová 1, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme