Stát nesleduje, kdo užívá dotované sociální byty, upozorňují nejvyšší kontroloři

Stát dává na podporu bydlení miliardy korun, bytová politika je ale roztříštěná mezi mnoho úřadů, uvedl v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad. Chybí i kontrola využití sociálních bytů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U podpořených sociálních bytů kontroloři zjistili, že stát nesleduje, kdo tyto byty užívá. Přitom poskytl dotace na víc než 22 tisíc takových bytů. Ilustrační foto | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Na podporu bydlení vynaložil stát za posledních dvacet let 232 miliard korun. „Kromě toho přispívá i ohroženým lidem na náklady na bydlení, za poslední dva roky šlo o 23,2 miliardy korun,“ uvedl Nejvyšší kontrolní úřad v pondělní tiskové zprávě.

Bydlení v Česku

Pro desetinu obyvatel Česka tvoří náklady na bydlení více než 40 procent dostupných příjmů domácnosti. Na pořízení vlastního bydlení o velikosti 70 metrů čtverečních je Česku potřeba 11 průměrných ročních platů, zatímco v Belgii stačí 3,7 násobek platu, v Německu pět a v Británii 9,8 průměrného hrubého platu.

Stát sice vynakládá na bydlení značné peníze, přínosy této podpory ale průkazně nevyhodnocuje. U podpořených sociálních bytů kontroloři zjistili, že stát nesleduje, kdo tyto byty užívá. Přitom poskytl dotace na víc než 22 tisíc takových bytů.

Za slabinu tuzemské bytové politiky považuje Nejvyšší kontrolní úřad také to, že nejsou jasně vymezené pravomoci a odpovědnosti mezi institucemi, které mají podporu bydlení na starosti. Do systému státní podpory je zapojena celá řada subjektů včetně bank.

„Podpora bydlení ohrožených osob je špatně koordinovaná a její přínos se nedostatečně hodnotí,“ uvedli kontroloři.

Stát by měl své intervence podle nich pravidelně vyhodnocovat, aby věděl, jaký mají dopad. Důležité je také účinně bojovat proti zneužívání podnikání, které je založeno na provozování ubytoven a nájmu bytů ohroženým osobám.

Život ve vyloučených lokalitách

Nejvyšší kontrolní úřad soudí, že ke zlepšení situace by přispělo i snížení počtu vyloučených lokalit a úspěšnější integrace ohrožených osob na trhu práce.

Stát zaplatil zbytečně za převody měn u státních záruk skoro dva miliony, zjistil kontrolní úřad

Číst článek

Výplata sociálních dávek a dotací na sociální práci je podle něj málo účinná. Dávky státu na bydlení sice pomáhají snižovat počet lidí ohrožených chudobou, a někdy tak zabraňují sociálnímu vyloučení, ale nepodporují řešení příčin jeho vzniku.

„Dochází ke zneužívání situace a z podpory osob postižených ztrátou bydlení profitují pronajímatelé nemovitostí,“ konstatoval Nejvyšší kontrolní úřad.

Stát by podle něj měl motivovat občany, aby si zajistili bydlení sami, a podporovat jen osoby znevýhodněné v přístupu k bydlení a ohrožené sociálním vyloučením.

Ministerstva chystají změny

Ministerstvo pro místní rozvoj už podle úřadu slíbilo změnit koncepci bydlení. Resort práce a sociálních věcí připravilo návrhy na úpravu výpočtu sociálních dávek nebo změny v systému sociálních služeb.

Podílí se i na přípravě zákona o sociálním bydlení, který je jednou z priorit programového prohlášení současné vlády. Úřad vlády navrhl změnit zákon o sociálních službách, dodal Nejvyšší kontrolní úřad.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme