Finanční ředitelství zadávalo zakázky bez soutěže, uvedli kontroloři. Jde i o elektronickou evidenci tržeb

  • Generální finanční ředitelství při provozu, podpoře i rozšiřování Automatizovaného daňového informačního systému porušilo rozpočtovou kázeň za 428 milionů korun. Zároveň prohloubilo závislost na dodavateli systému a pořídilo technologie, které nepotřebovalo.
  • Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu, který se zaměřil na pořizování a využívání informačních systémů pro podporu agendy daňového řízení v Česku v letech 2011 až 2017. Finanční ředitelství se závěry nesouhlasí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální finanční ředitelství zadávalo zakázky bez soutěže formou takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění, uvedl NKÚ (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Generální finanční ředitelství zadávalo zakázky bez soutěže formou takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění, pro což podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) často nebyl důvod, případně diskriminovalo možné uchazeče podmínkami otevřené soutěže.

Finanční správa nerespektuje rozsudek Ústavního soudu. ‚Nelze to aplikovat,‘ píše ředitelka v interním pokynu

Číst článek

Podle finančního ředitelství vycházejí závěry z kontrolní akce ze spíše teoretických názorů a technických výpočtů NKÚ. „Nezohledňují reálnou situaci, ve které se Generální finanční ředitelství v kontrolovaném období nacházelo,“ uvedl v reakci mluvčí generálního ředitelství Petr Habáň.

61 milionů korun

Neoprávněně bez soutěže zadalo finanční ředitelství dodavateli Automatizovaného daňového informačního systému (IS ADIS) vytvoření samostatného informačního systému pro elektronickou evidenci tržeb (EET), uvedli nejvyšší kontroloři.

„Pro takové zadání nebyly splněny zákonné podmínky – samostatný informační systém mohly dodat i jiné společnosti,“ míní úřad. Podle něho tak Generální finanční ředitelství (GFŘ) porušilo rozpočtovou kázeň za 61 milionů korun.

Kromě toho finanční ředitelství podle NKÚ zbytečně prohloubilo závislost na dodavateli IS ADIS. Navíc takto postupovalo, aniž by získalo kladné stanovisko hlavního architekta eGovernmentu, což je podmínkou pro významné státní ICT projekty, podotkl úřad.

Nebyla jiná možnost

Podle Habáně kladné stanovisko nebylo potřeba, protože šlo o projekt zahájený v roce 2015, povinnost se vztahuje až na projekty zahájené v roce 2016, uvedl. Také zdůraznil, že s ohledem na zákon o veřejných zakázkách nemělo GFŘ jinou legitimní možnost zadávání úprav a provozu systému než formou jednacího řízení bez uveřejnění.

„GFŘ není vlastníkem majetkových práv autorských k tomuto systému, a proto jiný postup zadávání, např. v otevřeném výběrovém řízení, by byl v rozporu s tímto zákonem,“ míní. Dále poznamenal, že NKÚ navíc nepřihlédl k tomu, že finanční ředitelství činí kroky ke změně této situace.

Nejvyšší kontrolní úřad: Za Ťoka se prodloužila doba výstavby dálnic, stojí ale polovinu

Číst článek

„V roce 2018 byla v otevřeném výběrovém řízení vybrána firma KPMG Česká republika, která má pomoci GFŘ vyřešit budoucí rozvoj daňového informačního systému a jeho architekturu,“ uvedl mluvčí.

Cílový stav

Podmínky soutěže při koupi hardwarového vybavení a dalších ICT produktů pro potřeby zavedení EET připravilo finanční ředitelství tak, že o účasti potenciálních uchazečů rozhodovala společnost dodávající IS ADIS, uvedl kontrolní úřad.

„Pro to ale nebyl objektivní důvod a jednalo se o jeden z postupů, kterými GFŘ v této zakázce diskriminovalo možné uchazeče. V tomto případě se tak dopustilo porušení rozpočtové kázně ve výši 186 milionů korun,“ upozornili kontroloři.

Dodali, že v rámci této zakázky pak finanční ředitelství pořídilo informační technologie za 70 milionů korun, které přitom nepotřebovalo. Podle Habáně ale kontrola nezohlednila skutečnost, že systém EET a rozšíření infrastruktury ADIS byl dimenzován na cílový stav.

Zastaralý systém?

NKÚ Generálnímu finančnímu ředitelství rovněž vytýká, že uzavřelo některé smlouvy spojené s provozem IS ADIS, aniž by na jejich základě bylo možné uložit dodavateli systému sankce, když včas nezajistí jeho funkčnost – například po výpadku.

V živočišné výrobě není Česko soběstačné. Může za to špatné rozdělování dotací, zjistil kontrolní úřad

Číst článek

Zadávání bez soutěže se podle NKÚ týkalo i dalších zakázek, a to v případě nákupu ICT vybavení pro kontrolní hlášení a také v případě aplikace Mini one stop shop1.

IS ADIS provozuje finanční ředitelství už od roku 1993, podle NKÚ je to tak jeden z nejzastaralejších informačních systémů státu.

„Oproti některým evropským zemím extrémně zatěžuje pracovníky rutinní správou daňových účtů vedených v tomto systému, a to na úkor podpory daňových subjektů a daňové kontroly,“ míní úřad.

Habáň podotkl, že jde o velký komplexní systém, který využívá jednotnou datovou základnu. Uživatel tak není nucen přecházet z jednoho systému do jiného a zvykat si na ovládání v různých informačních systémech. „Za celou dobu provozu nedošlo k havárii systému nebo dokonce ke ztrátě dat, na rozdíl od jiných velkých systémů provozovaných ve státní správě,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme