Nejvyšší kontrolní úřad má mít více pravomocí, schválili poslanci. Měnila by se kvůli tomu Ústava

Pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu se možná rozšíří. Změnu Ústavy, která to má umožnit, schválila ve středu sněmovna. Nyní ji musí schválit ještě Senát, kde obdobné pokusy v minulosti neuspěly. Schválená novela z pera poslanců Pirátů rozšiřuje pravomoci úřadu tak, že by mohl kontrolovat i hospodaření s dalšími veřejnými penězi. Mohl by také prověřovat hospodaření firem, v nichž mají stát nebo samosprávy většinový podíl.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Nejvyšší kontrolní úřad nyní prověřuje jen hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Kontrolu hospodaření jiných subjektů než státu, tedy i obcí a krajů, může podniknout v případě, kdy hospodaří se státním majetkem.

Kontroloři odhalili nedostatky na ředitelství cel. Úřad chyboval při registraci smluv i evidenci majetku

Číst článek

Koho přesně bude smět kontrolní úřad kontrolovat, stanoví až související novela zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu, kterou má sněmovna schvalovat vzápětí po ústavní novele. Podle ní by tento úřad mohl prověřovat například hospodaření České televize nebo Českého rozhlasu.

Podle dosavadních informací by měla sněmovna závěrečné hlasování o doprovodné novele odložit a vyčkat na to, jak s novelou Ústavy naloží Senát. Schválit by ji musely tři pětiny přítomných senátorů. 

Pro novelu Ústavy hlasovalo 138 poslanců, zapotřebí jich byla ústavní většina, tedy 120 hlasů. Pro změnu Ústavy hlasovali poslanci z klubů ANO, KSČM, Pirátů, SPD, ČSSD a po jednom poslanci z klubů KDU-ČSL a STAN.

Česko nemá daňová opatření, která by pomohla k ochraně klimatu, píšou nejvyšší kontroloři

Číst článek

Podle schváleného znění Ústavy by úřad kontroloval hospodaření státu. Neprošel návrh ústavně právního výboru, aby se Nejvyšší kontrolní úřad zabýval i tím, jak fungují kontroly ve veřejné správě.

Předseda kontrolního výboru Roman Kubíček z ANO poukazoval na to, že sám úřad o tuto kompetenci nestojí.

Příslušná databáze kontrol by si podle něj vyžádala podle odhadů od šesti do 200 milionů korun. Martin Kupka z ODS označil tuto částku za vycucanou z prstu a evidenci kontrol hájil. Podle Kupky jsou hlavně malé obce zatěžovány častými kontrolami.

Sněmovna neschválila pozměňovací návrhy Kateřiny Valachové z ČSSD a Martina Kupky z ODS, aby běžný zákon o Nejvyšším kontrolním úřadu patřil mezi normy, na jejichž znění se musí shodnout obě parlamentní komory.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme