NKÚ: Některá krajská ředitelství policie nevedla správně účetnictví

Některá krajská policejní ředitelství nevedla správně účetnictví a chybovala při zadávání veřejných zakázek či při pořizování majetku. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad. Kontroloři se zaměřili na hospodaření vybraných krajských ředitelství v letech 2012 až 2014.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policie

policie | Foto: Jan Rosenauer

NKÚ například odhalil, že pražské policejní ředitelství chybovalo při nákupu služebních aut, a porušilo tak zákon o veřejných zakázkách.

„U zakázek na pět automobilů za více než 2,5 milionu korun oslovilo pouze jednoho dodavatele a požadovalo konkrétní vozy. Auta ale ředitelství po jejich nákupu prohlásilo za nepotřebná, aniž by je jakkoliv využilo, a převedlo je na jinou organizační složku státu,“ říká mluvčí NKÚ Olga Málková a dodává:

„Pořídilo tak majetek, který nepoužilo k výkonu své působnosti, čímž porušilo rozpočtovou kázeň.“

Podobně podle NKÚ chybovalo krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje, když nakoupilo 12 speciálních mikrobusů za 13,8 milionu korun. Devět z nich pak na základě pokynu z nadřízeného policejního útvaru prohlásilo za nepotřebné a převedlo je na jiná krajská ředitelství.

Obdobné případy zjistili kontroloři i u nákupů mobilních telefonů. Ostravské policejní ředitelství při nákupu 107 mobilů za více než 600 tisíc korun stanovilo příliš konkrétně technické parametry a další požadavky, včetně obchodních názvů a označení konkrétních mobilních telefonů. Tím podle NKÚ diskriminovalo dodavatele jiných telefonů a porušilo zákon.

ČRo, Denisa Šindlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme