NKÚ neprokázal zneužití grantů firmou poslance Wolfa

Nejvyšší kontrolní úřad odmítá, že by firma UT 2002 poslance Petra Wolfa a jeho manželky zneužila granty. Žádný takový závěr, jak uvádí Mladá Fronta Dnes, podle mluvčí úřadu Radky Burketové neexistuje. Pochybení v čerpání peněz ale jsou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Marián Vojtek

"Musím konstatovat, že Nejvyšší kontrolní úřad neprokázal zneužití dotace. Oznámení finančnímu úřadu jsme nepodávali, pouze jsme konstatovali. Že jde o nehospodárný postup," uvedla Burketová.

Firma UT 2002 podle šetření zaplatila ruskému dodavateli 300 tisíc korun za studii, která ale v té době byla v doslovném znění dostupná na internetu. Pochybení jsou také v doložení cestovného ve výši přes 800 tisíc korun.

Ministerstvo životního prostředí, které poskytlo společnosti grant na výzkum a vývoj v oblasti životního prostředí, zastavilo další čerpání prostředků a věc předalo Finančnímu úřadu v Ostravě. Ten rozhodne o případném vrácení části grantu.

Petr Wolf byl jedním z mála sociálních demokratů, který se netajil vstřícným postojem k americkému radaru. Minulý pátek oznámil, že se kvůli tomu stal terčem výhrůžek, které mu chodí prostřednictvím SMS. Obrátil se proto i na policii.

Jak řekl České televizi, výhrůžky přispěly k jeho rozhodnutí, označil je ale spíš za vrchol ledovce. "Já tuším, kdo za tím může stát, ale tohle jistěže nemůžu prokázat. V této chvíli na tom pracují orgány činné v trestním řízení, pracují na tom i jiní lidé a já věřím, že se mi to podaří," uvedl Wolf.

Předseda sociálně demokratických poslanců Michal Hašek ale odmítl, že by za výhružnými zprávami stála ČSSD. Podle něj je Wolfův odchod dílem ODS a celá záležitost má prý vládě Mirka Topolánka pomoci prosadit vybudování radaru v Brdech.

Podporu vedení sněmovního klubu ČSSD v čele s Michalem Haškem dnes vyjádřili jeho členové. Pro bylo 59 ze 62 přítomných. Vedení frakce navrhlo tajné hlasování o důvěře samo, aby po odchodu Petra Wolfa zjistilo, zda ještě má podporu poslaneckých kolegů. Sociální demokracie totiž od voleb přišla už o čtvrtého zákonodárce.

Milan Kopp, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme