NKÚ podal trestní oznámení kvůli nakládání s dotacemi na bydlení

Kvůli vážným chybám při nakládání s dotacemi na bydlení podal Nejvyšší kontrolní úřad několik trestních oznámení. Další pochybení obcí, která NKÚ zjistil, budou řešit finanční úřady. Ty také posoudí, jestli obce budou muset dotace vracet.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: AC EXTREM

Nejvyšší kontrolní úřad podal několik trestních oznámení na obce. Neupřesnil ale, o které obce a jak velké dotace jde. Kvůli probíhajícímu policejnímu vyšetřování totiž NKÚ nemůže veřejnost informovat.

Stejně je na tom i ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, který ale vyloučil, že by trestnímu stíhání v této záležitosti čelil některý z jeho podřízených. "Předmětem trestního oznámení není žádný úředník ani představitel ministerstva."

Zjištěními NKÚ se na svém dnešním jednání zabývala i vláda. Premiér Jiří Paroubek přivítal, že nedostatky na ministerstvu pro místní rozvoj jsou pouze administrativní. "Ocenil jsem reakci ministra, který na ty nedostatky reagoval velice dobře nápravnými opatřeními."

Ministr Radko Martínek ale ne se vším ve zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu souhlasil. O některých závěrech řekl, že nejsou správné a že za ně ministerstvo odpovědnost nenese. "Není možné přenášet odpovědnost, jestliže obec, která je příjemcem dotace, při procesu výběru dodavatele stavby nepostupovala podle zákona o zadávání veřejných zakázek."

Ministerstvo pro místní rozvoj ale přesto zavedlo nová opatření, aby možným pochybením do budoucna zamezilo. Jedním z nich je například to, že žádosti vždy posuzuje několikačlenná komise, aby nemohlo dojít k manipulacím.

Marika Táborská, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme