NKÚ: Soudy dlouhodobě dluží peníze advokátům

České soudy dlouhodobě nevyplácejí včas odměny advokátům, znalcům a tlumočníkům. Prokázala to kontrola hospodaření šesti okresních soudů, kterou zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Marián Vojtek

Podle autora kontrolní správy Zdeňka Brandta se výplaty odměn advokátům, znalcům a tlumočníkům opožďují i o více než čtyři měsíce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémy soudů s vyplácením odměn se zajímal redaktor Radiožurnálu Martin Drtina

"U našich kontrolovaných okresních soudů jsme nenarazili na případ, že by se věřitelé nějakým způsobem bránili a soudní cestou se snažili se tyto prostředky vymáhat," řekl Brandt.

Náměstek ministryně spravedlnosti Marek Görges problémy soudů s plněním závazků nepopírá. Příčinou problému je podle něj nedostatek peněz v celé justici.

"Nelze očekávat skokové zlepšení s ohledem na finanční realitu, která existuje, ale pevně věřím, že situace loňského roku by se neměla opakovat. Nelze připustit, aby stát ve formě justičních orgánů dlužil v takovém rozsahu a v takových lhůtách," podotkl Görges.

Problémy jsou i s vracením poplatků

Podobné problémy měla vloni justice i s vracením zaplacených soudních poplatků u sporů, kde žalobce vzal svůj návrh zpět ještě před prvním jednáním.

Ministerstvo spravedlnosti tehdy vyschlé účty některých okresních soudů řešilo rozpočtovým provizoriem. Nově ale resort financí upravil rozpočtová pravidla tak, že poplatky budou moci soudy vracet ze stejných účtů, na jakých je i vybírají.

Igor Maňour, Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme