NKÚ: Stát ani po dvaceti letech nerozhodl, kdo vlastní jezera Most a Milada, brání to rozvoji

Ani po více než 20 letech není jasné, komu patří jezera Most a Milada v Ústeckém kraji. Upozorňuje na to Nejvyšší kontrolní úřad. Jezera vznikla zatopením lomů Ležáky a Chabařovice. Do jejich rekultivace stát investoval do konce roku 2014 přes 8 miliard korun. Dosud ale nerozhodl, kdo bude vlastníkem obnovených území. To podle NKÚ brání jejich dalšímu rozvoji a lepšímu využití jezer veřejností. Při hospodaření s penězi určenými na rekultivace nezjistili kontroloři závažná pochybení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký snímek jezera Milada u Chabařovic | Foto: Palivový kombinát Ústí

Kdo bude vlastníkem zrekultivovaných území, není jasné už od první poloviny devadesátých let, kdy se rozhodlo o sanaci a rekultivaci obou lokalit.

„V roce 2011 státní podnik Palivový kombinát v Ústí navrhoval převést tato území bezúplatně obcím, ministerstvo financí a ÚOHS ale upozornily na to, že převod by mohl být v rozporu s předpisy Evropské unie o poskytování veřejné podpory. Jestli se ale skutečně jedná o nedovolenou podporu, to dosud MPO ani státní podnik nevyřešily,“ popisuje mluvčí NKÚ Václav Kešner.

Ministerstvo podle Nejvyššího kontrolního úřadu jen odsunulo původní termíny pro rozhodnutí o vlastníkovi jezera Milada z roku 2015 do konce roku 2017 a jezera Most z roku 2017 do konce roku 2019.

NKÚ připomíná, že vyřešením vlastnické otázky by se z jezer díky dalšímu rozvoji mohly stát příměstské rekreační oblasti. „Podmínky jsou pro to ideální, protože se jedná o přístupná jezera s rozlohou přes 250 hektarů v případě jezera Milada a více než 300 hektarů v případě jezera Most,“ uvádí úřad.

Jezero Milada u Chabařovic - rekultivace - pohled z východu na jih | Foto: Palivový kombinát Ústí

Upozorňuje také na to, že je zároveň nutné stanovit podmínky, za kterých nový vlastník tato území získá. Jinak totiž hrozí, že tento vlastník území nebude dále rozvíjet, například stavbou cyklostezek, rekreačních zázemí, silnic, kanalizací a další infrastruktury.

Pokud se v budoucnu budou rekultivovat i další důlní lokality v Ústeckém kraji na jezera, doporučuje NKÚ předem vyřešit vlastnickou otázku i podmínky provozování, jinak i těmto rekultivačním projektům budou hrozit podobné problémy.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme