NKÚ: Stát přichází ročně o 600 milionů kvůli nelegálním internetovým loteriím

Kvůli nelegálním internetovým loteriím přichází stát o stamiliony korun, upozornil Nejvyšší kontrolní úřad. Ministerstvo financí nezrušilo v posledních třech letech provoz žádného hracího automatu, jehož provozovatel porušuje pravidla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto)

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Nejvyšší kontrolní úřad zkoumal provozovatele s platným povolením. Jak zjistil, stát kvůli nelegálním internetovým loteriím přichází o 600 milionů korun ročně.

„Sázení na internetu nelegálně provozuje řada společností, která pak ze svých zisků neodvádí odvody,“ upozornila mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Olga Málková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výhrady NKÚ vůči dohledu ministestva financí nad internetovými loteriemi reagoval náměstek ministra Ondřej Závodský

„Veřejné rozpočty tak podle propočtů NKÚ ročně přicházejí asi o 600 milionů korun. Ministerstvo financí ani finanční úřady přitom dosud ani jednou toto nelegální podnikání nepostihly.“

Ministerstvo neruší povolení za porušení pravidel

Mezi provozovateli hazardu s platným povolením jsou navíc desítky případů, kdy hrací automaty porušují pravidla.

„Ministerstvo financí má možnost zrušit povolení provozovat hrací automat, když jeho provozovatel porušuje pravidla,“ připomněla Málková.

Nejvyšší kontrolní úřad plní v ČR funkci nezávislého kontrolního orgánu. Existence NKÚ vychází přímo z Ústavy České republiky. NKÚ plní svoji funkci samostatně a není závislý ani na moci zákonodárné (parlamentu), ani na moci exekutivní (vládě). V maximální míře jsou eliminovány politické vlivy na jeho činnost. NKÚ tak představuje jeden z nezastupitelných prvků parlamentní demokracie.
Pramen: NKÚ

„Kontroloři ale nezjistili ani jeden případ, kdy by ministerstvo k takovému kroku přistoupilo, přestože někteří provozovatelé porušili předpisy více než 50krát, a tři dokonce více než 100krát.

„O tom, jak státní dozor vykonávají obce, nemá ministerstvo financí žádné informace,“ dodala mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Olga Málková.

Na základě zjištění z této kontroly podal Nejvyšší kontrolní úřad trestní oznámení kvůli nehospodárným výdajům ministerstva financí za poradenské a právní služby.

NKÚ také ohlásil příslušným finančním úřadům podezření na porušení rozpočtové kázně ve výši téměř 33 milionů korun.

Resort financí se hájí

Za oprávněné považuje výhrady Nejvyššího kontrolního úřadu vůči ministerstvu financí náměstek ministra financí Ondřej Závodský. „Jen bych si to dovolil upřesnit do minulého času.“

„Skutečně, to, co se na ministerstvu financí dělo v posledních 20 letech, je něco neskutečného a v těchto dnech a měsících sjednáváme nápravu, a to poměrně rasantním způsobem.“

„Předpokládáme, že jen na internetovém sázení za jediný rok dochází k úniku přes jednu miliardu korun na daních a loterijním odvodu. A proto jsme přichystali velmi rychle nový hazardní zákon, který by tyto věci měl řešit úplně jinak.“

„Zároveň jsme velmi asertivně začali vymáhat daně a čísla za posledních několik měsíců to jasně ukazují,“ řekl Závodský.

Ke zlepšení situace by měl podle něho přispět i připravovaný centrální monitorovací systém.

„Chceme skrze tento centrální monitorovací systém zjišťovat v každou sekundu, v každý moment, kde, kdo hraje, kolik prohrává. A souhrn těchto čísel má dodávat přesně daňovou povinnost, kterou bychom měli okamžitě dostávat do státního rozpočtu,“ zdůraznil náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Milan Kopp, David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme