NKÚ: Systém sociálních dávek je zbytečně složitý

Systém vyplácení sociálních dávek je příliš komplikovaný a lidé toho často zneužívají. Konstatoval to Nejvyšší kontrolní úřad. Objem peněz na sociální dávky se od roku 1998 více než zdvojnásobil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad

Systém jejich rozdělovaní je zastaralý, říká viceprezident NKÚ Dušan Tešnar. Je také složitý a administrativně náročný, a to i pro sociální pracovníky. "Ti se setkávají se zneužíváním dávek. Oni nemohou prokázat nepravdivost údajů, například v čestných prohlášeních."

Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková ale připomíná, že platí zákon o ochraně osobních údajů: "Pracovníci odborů sociální péče mohou pracovat pouze s údaji, které mají k dispozici, případně s těmi, které lze legálně získat."

Aby lidé na sociálních odborech mohli objektivně posoudit individuální situaci žadatele, musejí s nimi dobře spolupracovat i další státní orgány, zdůrazňuje mluvčí. Ministerstvo nicméně připouští, že systém sociálních dávek je velmi komplikovaný. Zlepšit by ho měly nové zákony o hmotné nouzi a životním minimu. Ty se už v době kontroly NKÚ připravovaly.

Milan Kopp, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme