Česko 0:0 Rakousko

NKÚ: Systém sociálních dávek je zbytečně složitý

Systém vyplácení sociálních dávek je příliš komplikovaný a lidé toho často zneužívají. Konstatoval to Nejvyšší kontrolní úřad. Objem peněz na sociální dávky se od roku 1998 více než zdvojnásobil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad

Systém jejich rozdělovaní je zastaralý, říká viceprezident NKÚ Dušan Tešnar. Je také složitý a administrativně náročný, a to i pro sociální pracovníky. "Ti se setkávají se zneužíváním dávek. Oni nemohou prokázat nepravdivost údajů, například v čestných prohlášeních."

Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková ale připomíná, že platí zákon o ochraně osobních údajů: "Pracovníci odborů sociální péče mohou pracovat pouze s údaji, které mají k dispozici, případně s těmi, které lze legálně získat."

Aby lidé na sociálních odborech mohli objektivně posoudit individuální situaci žadatele, musejí s nimi dobře spolupracovat i další státní orgány, zdůrazňuje mluvčí. Ministerstvo nicméně připouští, že systém sociálních dávek je velmi komplikovaný. Zlepšit by ho měly nové zákony o hmotné nouzi a životním minimu. Ty se už v době kontroly NKÚ připravovaly.

Milan Kopp, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme