NKÚ: Univerzity zřejmě nestihnou dočerpat dotace ve výši 1,3 miliardy korun

Nejvyšší kontrolní úřad upozorňuje vysoké školy na nedostatečné čerpání evropských dotací. Do konce roku musí využít 1,3 miliardy korun, jinak o ně přijdou. Peníze jdou na rozvoj škol, některé z nich ale s realizací projektů ještě nezačaly, protože finance přišly pozdě. Podle NKÚ tak hrozí, že se část dotací nepodaří dočerpat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Ministerstvo školství podle NKÚ sice přípravu a samotný průběh projektů důsledně kontrolovalo, čerpání dotací ale komplikovalo častými změnami pravidel.

Zvyšovalo tak administrativní zátěž pro příjemce prostředků i pro samotné úředníky ministerstva.

„MŠMT například do srpna 2014 vydalo sedm verzí příručky pro žadatele, 15 verzí pravidel pro výběr dodavatelů a 38 metodických pokynů,“ uvádí NKÚ v tiskové zprávě.

Podle mluvčí ministerstva Kláry Bílé se resort bude snažit využít maximum peněz.

„Kontrolovaný operační program Výzkum a vývoj pro inovace patřil k jednomu z nejhorších evropských programů, které současná vláda převzala po svých předchůdcích. Největší část připomínek směřuje do období 2007 až 2013,“ řekla Bílá Českému rozhlasu a doplnila:

„Po přijatých opatřeních, ke kterým ministerstvo školství přistoupilo už v loňském roce, se podařil výrazný posun. Uděláme maximum pro to, abychom stihli vyčerpat co nejvíce finančních prostředků.“

mta, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme