NKÚ: Výdaje některých ministerstev vzbuzují pochybnosti

Dvacet pět a půl milionu korun za poradenství pro věznici, která se vůbec nepostavila, drahé hodinky nebo individuální jazykové kurzy. I tak vypadají v praxi úspory ministerských úředníků. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Tomáš Adamec

NKÚ kontroloval některé výdaje ministerstev zdravotnictví, spravedlnosti a kultury v letech 2010 a 2011.

„V resortu spravedlnosti se v letech 2009 a 2010 nakoupilo 34 kusů luxusních hodinek za téměř 400 tisíc korun. Resort nebyl schopen doložit ani to, komu hodinky byly přiděleny nebo kdo je obdržel,“ popsal další případ viceprezident úřadu Miloslav Kala.

„Tyto nákupy byly realizovány v období, kdy byla ministryní spravedlnosti Daniela Kovářová. Při nástupu pana ministra Pospíšila na resort v roce 2010 bylo v trezoru nalezeno 18 kusů hodinek. Údaje o obdarovaných se v evidenci ministerstva spravedlnosti liší a nelze je ověřit, neboť již nikdo ze sekretariátu ministryně ani oddělení protokolu na ministerstvu spravedlnosti nepracuje,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá.

Až dvojnásobek za překlady

Za překlady odborných textů v letech 2010 a 2011 ministerstva zaplatila více, než je průměrná cena na trhu, a to někdy až dvojnásobně.

NKÚ také zjistil velké rozdíly ve spotřebě kancelářského papíru. Zatímco ministerstva zdravotnictví a kultury spotřebovala vloni v průměru 12 až 13 balení kancelářských papírů na jednoho zaměstnance, ministerstvo spravedlnosti jich kupovalo 24 na jednoho zaměstnance.

Rozdíly byly i pořizovacích cenách. Bezkonkurenčně nejdráž nakupovalo ministerstvo zdravotnictví.

„Někdo byl schopen koupit 500 listů papíru jednoho balení za 60 korun, zatímco ministerstvo zdravotnictví v té stejné době kupovalo za 130 korun,“ uvedl Miloslav Kala.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje tak, že větší nákup kancelářských papírů ve skutečnosti znamená, že získalo výhodnou cenu, a proto se předzásobilo na dva roky dopředu.

Drahé jazykové kurzy

Zvláštní se kontrolnímu úřadu zdály i náklady na vzdělávání.

„Na ministerstvu zdravotnictví se v roce 2010 investovalo přes jeden milion korun do individuální výuky pro dvacet osob, což je částka poměrně výrazná,“ řekl viceprezident NKÚ.

Ministerstvo zdravotnictví se brání tím, že šlo o speciální kurzy.

„Tady se jednalo v zásadě o velmi intenzivní kurzy, to znamená časově náročné. My v tuto chvíli připravujeme výběrové řízení na agenturu, která by nám tyto kurzy dále poskytovala, a ještě bychom dále chtěli snižovat ceny,“ uvedl mluvčí resortu Vlastimil Sršeň.

Ministerstvo zdravotnictví | Foto: Marián Vojtek

Cena, kterou ministerstvo platí za ostatní jazykové kurzy, je v průměru 348 korun za hodinu, což je podle Sršně odpovídající situaci na trhu. Pokud jde o další zjištění kontrolního úřadu, bude je ministerstvo zdravotnictví ještě vyhodnocovat.

Pochybnosti kontrolorů vzbudily podle Miloslava Kaly u jednotlivých resortů i peníze, zaplacené za právní a poradenské služby. Vláda totiž v loňském roce projekt ukončila, takže 25,5 milionu korun za poradenské služby vyhodilo ministerstvo zbytečně. Ovšem za rozhodnutí vlády ministerstvo nemůže, dodal viceprezident NKÚ.

Nový způsob prověrek Nejvyššího kontrolního úřadu zcela jistě prokázal to, co si lidé myslí: Ačkoli se ministerstva ohánějí úsporami na všechny strany, úředníci občas vydávají peníze ne právě hospodárným způsobem.

Igor Maňour, Jitka Hanžlová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme