NKÚ: Využívání výsledků výzkumu v praxi vázne, pět z osmi projektů do praxe nepřešlo

Využívání výsledků výzkumu Technologické agentury ČR (TA ČR) vázne. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve zprávě uvedl, že pět z osmi projektů, které kontroloval, do praxe nepřešlo a problémy měly i zbylé projekty. TA ČR ale upozornila, že výsledky výzkumu by měly být uplatněny v praxi do tří let od ukončení projektu a žádný z osmi kontrolovaných projektů přitom nebyl při kontrole ani v polovině této doby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Marián Vojtek

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil 35 projektů, na které příjemci získali dotace ve výši 425 milionů korun. V tiskové zprávě upozorňuje, že kontrolu významně ovlivnila omezená působnost úřadu, kvůli které kontroloři nemohli řádně zkontrolovat 217 milionů korun, tedy více než polovinu ze zmíněných 425 milionů.

„Z 35 zkontrolovaných projektů bylo v době kontroly dokončeno osm, u nichž bylo možné prověřit jejich výsledky. Kontrola odhalila, že výstupy pěti z nich do praxe nepřešly, u jednoho jen částečně a u dvou nabralo využití výsledků projektů zpoždění. O nedostatečném uplatňování výsledků projektů v praxi přitom TA ČR věděla,“ informuje NKÚ.

Kontroloři se zaměřili na to, proč využívání výsledků výzkumu v praxi vázne. Odhalili několik rizikových oblastí. Například hodnocení a schvalování projektů či nedůslednost, s níž TA ČR u některých příjemců vyžadovala dodržování dotačních podmínek. „Ve výsledku tyto chyby snižují efektivitu aplikovaného výzkumu,“ upozorňuje ve zprávě NKÚ.

Problémy našli kontroloři už při kontrole výběru projektů, které dosáhly na dotace. NKÚ zjistil, že v řadě případů byli členové poradních orgánů TA ČR personálně provázáni s institucemi, které se o dotace ucházely.

Tito uchazeči tak mohli získat informace, které by je vůči ostatním zvýhodnily. Nejvyšší poradní orgány, které vybíraly projekty nejvhodnější k podpoře, navyšovaly bodové hodnocení některých projektů, aniž to zdůvodnily. Kvůli tomu se 17 projektů, které zpravodajové a oponenti nedoporučili k podpoře, nakonec ocitlo na seznamu dotovaných projektů.

K oddálení využití výsledků v praxi přispělo také jednání příjemců podpory. Kromě pozdního uzavření smluv o využití výsledků v praxi příjemci v některých případech smlouvy vůbec neuzavřely. V jiných smlouvách zase chyběly některé náležitosti. Tyto chyby kontroloři odhalili u 15 z 21 smluv.

Ve výdajích patří ČR k evropskému průměru, v inovační výkonnosti pod průměr

NKÚ ve zprávě také informuje, že přestože ve výdajích na podporu aplikovaného výzkumu patří Česká republika k evropskému průměru, v inovační výkonnosti zaostává a je pod evropským průměrem.

TA ČR si nechala zpracovat analýzu, která porovnala její způsob fungování s podobnými evropskými agenturami ze zemí, v nichž je naopak inovační výkonnost nad průměrem EU.

Ze srovnání vyplývá, že řízení TA ČR je silně centralizované, kdežto v zahraničí je více činností svěřeno například do rukou vedoucích oddělení. TA ČR také podporuje aplikovaný výzkum pouze dotacemi, naproti tomu například v Rakousku či Finsku podobné agentury poskytují i půjčky nebo záruky.

TA ČR: Na využívání výsledků výzkumu v praxi se významně zaměřujeme

Technologická agentura ČR v reakci na výstupy kontroly NKÚ upozorňuje, že se již delší dobu intenzivně věnuje právě využívání výsledků výzkumu v praxi.

„Řešení však nejsou jednoduchá ani rychlá, navíc je TA ČR limitována jak kapacitně, tak z hlediska svých pravomocí daných platnou legislativou,“ píše agentura v tiskové zprávě.

Uvádí také, že NKÚ ve svém kontrolním závěru upozorňuje, že TA ČR podporuje aplikovaný výzkum pouze formou dotací, zatímco v Rakousku či Finsku podobné agentury poskytují například půjčky nebo záruku.

„Vítáme upozornění NKÚ na tuto problematiku. TA ČR dlouhodobě podporuje systémové kroky, aby bylo využití finančních nástrojů v oblasti VaVaI možné. Aktuálně TA ČR spolupracuje s ministerstvem průmyslu a obchodu a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou na přípravě možných schémat podpory,“ uvádí ve zprávě.

„Za důležité považujeme uvést, že zjištěné nedostatky v činnosti TA ČR, nezpůsobily podle zjištění NKÚ žádnou materiální ani hmotnou škodu. Ve zjištění NKÚ nebylo konstatováno žádné porušení zákonů, rozpočtových pravidel ani neefektivní vynakládání státních prostředků Technologickou agenturou ČR,“ uzavírá TA ČR.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme