NKÚ zjistil vážné nedostatky v hospodaření ministerstva zahraničí

Ministerstvo zahraničních věcí má dlouhodobě vážné nedostatky v hospodaření. Nejvyšší kontrolní úřad zjistil například pořízení aut bez písemné smlouvy za zhruba 23 milionů korun, zakázky bez veřejné obchodní soutěže za 66 milionů, neoprávněné uzavření smluv za 48,7 milionů a další nedostatky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: AC EXTREM

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil prakticky stejná pochybení, jako při kontrole v roce 1997. Podle prezidenta úřadu Františka Dohnala je smutné, že ministerstvo nepodniklo za celá léta žádné kroky k nápravě.

"Takový ústřední orgán státní správy by měl mezi prvními dodržovat platné zákony, a to tedy nejenom záležitosti platné v mezinárodním styku, ale měl by se také řídit zákonem o účetnictví, rozpočtovými pravidly republiky a dodržováním dalších zákonů, například o zadávání veřejných zakázek," uvedl Dohnal.

Kritiku si úřad české diplomacie vysloužil mimo jiné v případě financování velvyslanectví. Podle NKÚ nedodržuje ministerstvo shodu rozpočtového a kalendářního roku. "Posunulo rozpočtové období zastupitelských úřadů o dva měsíce oproti roku kalendářnímu," píše NKÚ na svých internetových stránkách. Ministerstvo, třebaže o problému ví od roku 1997, vhodné řešení nenavrhlo, dodává.

V souladu s pravidly nebyla rekonstrukce velvyslanectví v Paříži. "Například na akci MZV - Paříž - rekonstrukce budovy zastupitelského úřadu byly do konce roku 2004 vynaloženy prostředky o 209 procent vyšší než náklady v registračním listu," konstatuje úřad.

Černínskému paláci kontrola vytýká i to, že ve značném rozsahu nevedl inventarizaci majetku, nevedl v účetnictví a neprováděl inventarizaci majetku v hodnotě nejméně 243 milionů korun k 31. prosinci předloňského roku. V pořádku nebylo ani účetnictví, nevedl se v něm veškerý majetek, obsah položek účetní závěrky neodpovídal skutečnému stavu.

NKÚ dále napsal, že ministerstvo zvýhodnilo vítěze oproti jiným uchazečům o zakázku v hodnotě 7,8 milionu korun. Zmiňuje také porušení rozpočtové kázně, protože resort nečerpal peníze v souladu s věcným plněním a neoprávněně použil necelých 35 milionů korun. Rozpočtovou kázeň ministerstvo porušilo i v případě asi 56 milionů korun.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme