NKÚ zjistil, že některé fakultní nemocnice nakupují část léků bez písemných smluv

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil hospodaření několika fakultních nemocnic v letech 2010 a 2011. Dvěma pražským, olomoucké a hradecké nemocnici teď úřad vytýká, že k nákupu léků a zdravotnických prostředků jen málo využívají elektronické aukce nebo výběrová řízení. Nákupy prý navíc často nejsou podložené písemnou smlouvou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě v nemocnici (ilustrační foto)

Dítě v nemocnici (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Podle ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové Romana Prymuly mají elektronické aukce ve zdravotnictví omezenější využití než v jiných resortech. Přesto se prý od prověřovaného období situace změnila.

„Elektronické aukce se nepochybně od té doby využívají více, na druhou stranu ve zdravotnictví je situace poměrně specifická. Když nakupujeme energie, tak tady aukce je nepochybně nejlepší, naopak když nakupujeme nějaké technologie, tak tady aukce prakticky nemá smysl, protože přístroje jsou natolik specifické, že elektronickou aukci nelze použít,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Roman Prymula se vyjádřil ke zprávě NKÚ

NKÚ upozornil na to, že nemocnice nakupovaly léčiva z velké části bez písemných smluv. Pak je prý těžké dohledat, jestli domluvená cena skutečně odpovídá té, která je uvedená na faktuře. Obchody se přitom pohybovaly až v řádech stamilionů korun.

„Když soutěžíme, tak se občas dostaneme na ceny vyšší, než když v některých případech necháváme ceny z minulého období. A to jsou tyto případy, kdy se vlastně další smlouvy neuzavíraly. Takže ono to vypadá poměrně komplikovaně, ale někdy zvyklostně platíme mnohem menší ceny, než jsou ceny, na které bychom se dostali ve výběrovém řízení,“ namítá Prymula.

Kontrolní úřad také srovnával pořizovací ceny vybraných léků v jednotlivých nemocnicích. U konkrétního antibiotika činil rozdíl více než tři sta korun.

„Ceny jsou sjednávány individuálně. Teď když máme srovnání třeba čtyř nemocnic, tak máme data, kde toto můžeme zjistit, ale když vstupujeme do výběrových řízení, tato data nemáme,“ upozorňuje Prymula s tím, že léky se nezřídka prodávají v balíčcích.

Veronika Sedláčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme